Правила безпеки на воді

Тема 1. Вступ. Уміння триматися на воді – запорука безпеки. Особливості купання у морі, річці, ставку.

Мета: формувати знання про можливі небезпеки під час купання та розваг на воді; ознайомити учнів з основними правилами поведінки на воді; учити дітей правилам першої домедичної допомоги потопаючому та розумно поводитися за несприятливих ситуацій і пояснити можливі способи їх уникнення; виховувати бережливе ставлення до свого життя і здоров'я під час літнього відпочинку.

Хід бесіди.

І. Повідомлення теми та мети бесіди.

ІІ. Основний матеріал бесіди.

Вода разом із сонцем і повітрям необхідні людині для життя. Улітку саме вони оздоровлюють знесилену за зиму людину, загартовують її організм перед наступними змінами погоди у різні пори року. Саме тому пляж — одне з найулюбленіших місць відпочинку. Тут і сонце, і повітря, і вода. За умови правильно організованого відпочинку на березі водойми, водні процедури (купання, плавання, ігри у воді) є відмінним профілактичним засобом від застуд, зміцнюють імунітет, тренують шкіру, м'язи, борються із хворобами рухового апарату, розвивають серце, легені.

Будь-який предмет, об'єкт неживої природи не може бути корисним чи шкідливим. Це залежить від людини, від її поведінки, від дотримання нею безпечних правил поводження з цим предметом.

Чи може вода стати небезпечною для людини? Коли?

•                    Купання дитини без дорослих.

•                    Купання і плавання в незнайомих, неперевірених місцях.

•                    Купання, незважаючи на заборонений знак «Купатися заборонено!» У воді міститься велика кількість мікробів.

•                    Стрибки і пірнання у воду в незнайомих міс¬цях. Можна розбити голову, зламати хребет, потонути.

•                    Купання на глибині, заплив за буйки.

•                    Запливи на камерах чи надувних матрацах. На матрацах можна лише засмагати.

•                    Безглузді розваги, нерозумні ігри. Не «топіть» товариша навіть жартома.

•                    Плавання і купання під час шторму.

•                    Купання без обмежень у часі може призвести до переохолодження, а також до виникнення судоми, що не дає можливості рухатися і триматися на воді.

Чи необхідно вміти плавати?

Якщо ви не вмієте плавати, навчіться неодмінно! У Давньому Римі, якщо хотіли висловити свою зневагу, казали: «Він не вміє ані читати, ані плавати». Вода дружить з тими, хто вміє плавати. її не потрібно боятися. Просто необхідно дотримувати всі правила безпечної поведінки на воді. Учіться плавати під наглядом дорослих. У разі будь-яких ситуацій не йдіть у воду самі.

Назвіть основні правила безпечної поведінки на воді.

Пам'ятайте!

•                    Купатися можна лише там, де дозволено, у тих місцях, що вже вам знайомі.

•                    Не пірнайте там, де можуть бути каміння, корчі тощо.

•                    Не кидайте у воду склянки, консервні бляшанки, інше сміття — вони можуть поранити вас і ваших друзів.

•                    На ставок, річку, озеро краще ходити з дорослими.

Чим корисний людині відпочинок на морі?

Морська вода містить багато корисних мікроелементів, що благотворно впливають на шкіру людини, а морське повітря має цілющі властивості, є прекрасною профілактикою хвороб ЛОР-органів, до яких схильні діти. Плавання сприятливо впливає на серцево-судинну систему, виробляє правильну поставу, поліпшує обмін речовин, загартовує дитину. Крім того, купання в морі заспокоює і врівноважує психіку людини.

Слід знати, що у морі на воді триматися легше, адже густина солоної води вища, ніж густина прісної.

Відпочинок на морі — це той радісний період часу, на який і дитина, і дорослий чекають з однаковим нетерпінням. Однак, перш ніж збиратися в дорогу, слід урахувати кілька рекомендацій, що стосуються власної безпеки.

Які самі небезпеки можуть приховувати морські глибини?

Правила, дотримання яких гарантує безпечне купання в морі

1)  Не чіпати незнайомих тварин, молюсків, медуз. Не торкатися ні до чого, що зачаровує вас яскравим кольором — найчастіше це знак небезпеки.

2)  Запитати гіда або менеджерів готелю про те, яких запобіжних заходів вони вжили.

3)  Вимагати, щоб поблизу місця купання завжди були необхідні медичні препарати на випадок укусів отруйних рослин і тварин. Своєчасна допомога іноді є єдиним шансом вижити.

4)  Відповідально ставитися до власної безпеки і пам'ятати, що завжди доречніше перестрахуватися, ніж ризикувати.

Назвіть правила безпечної поведінки під час купання в річці.

Улітку хочеться залишити квартиру й вирушити на природу, передусім до річки. Тому потрібно пам'ятати про правила поводження на водоймах, щоб відпочинок давав радість. 

Усім відомо, що вода — чудодійний засіб оздоровлення організму. Купання дає людині фізичне та моральне задоволення, допомагає позбутися стресів. Але, на жаль, для декого відпочинок біля води завершується трагедією.

•                    Не лізти у воду в незнайомому для вас місці, уникати води зі швидкою течією,

•                    ніколи не плавати наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах;

•                    купаючись у незнайомому місці,— не пірнати з берега, гірки, дерева;

•                    у воду слід входити неспішно, обережно мацаючи дно ногою;

•                    купатися краще там, де є рятувальні служби;

•                    до плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега і судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м'язів;

•                    утримуватися від далеких запливів, адже переохолодження спричиняє трагічні випадки.

•                    На рівнинних річках є багато ям і вирів, зокрема біля піщаних кос, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти.

Візьміть до уваги!

Гірські ріки мають стрімку течію, що може збити з ніг. Дно і береги таких річок кам'янисті, тому можна отримати важкі травми при падінні. Можна впасти, підслизнувшись на мокрому і слизькому камені, коли тільки входиш у воду.

Пам'ятайте, що на річці є течія! Дно річки може бути замуленим.

Запам'ятайте!

Вода у ставках стояча, тобто  брудніша, ніж у річках, і це може спричинити зараження при купанні.

Чому трапляється біда.

Не лише задоволення приносить вода, надто тим, хто не вміє плавати. Інколи страждають і добрі плавці, якщо нехтують правила безпеки на воді, особливо в незнайомій водоймі. Найчастіше призводить до нещасних випадків на воді переляк, страх. Коли у воді судома зводить м'язи, це лякає людину. На якусь мить розладнується дихання, втрачається координація рухів, голосову щілину зводить спазм. Цього часом буває цілком достатньо, аби захлинутися.

У тих же, хто обізнаний з особливостями поведінки на воді, реакція у таких випадках інша. Адже судоми самі по собі не можуть утопити. Належить лиш уміло їм протидіяти. Коли звело литку (а це, до речі, буває найчастіше), слід захопити рукою пальці ноги, сильно притягти їх до себе і тримати так, незважаючи на біль. Допомагає й енергійний масаж у воді напружених м'язів. Та, як правило, через З—5 хвилин судоми минають без стороннього впливу, отож треба просто протриматися цей час на плаву, не панікувати.

Паніка призводить до тяжких наслідків і тоді, коли людина стомлюється, запливши далеко від берега. Буває, вона навіть втрачає свідомість від переляку. Нічого доброго немає і в нерозумних «жартах», коли, переважно підлітки, притоплюють силоміць один одного. Такі, з дозволу сказати, розваги нерідко закінчуються трагічно.

Втонути можна й тоді, коли, приміром, довго загоряючи на сонці, людина стрибає в холодну воду. Або якщо різко напружити м'язи чи надміру поїсти. Тому лікарі так настійно застерігають: купатися слід не раніше як через 2 години після їди. Дуже часто тонуть люди, які перебувають у нетверезому стані. Адже вони втрачають самоконтроль, не можуть швидко зорієнтуватись, оцінити небезпеку, зарадити собі.

Небезпечно також пірнати на значну глибину без акваланга. Нестача кисню викликає втрату свідомості. Дуже ризикують і ті, хто користується несправним підводним обладнанням або не вміє ним користуватися, порушує режим занурення на глибину й спливання на поверхню.

Неправильне поводження на воді призводить до травм. Стрибаючи вниз головою з човнів чи мостів, Берегових урвищ, можна вдаритися об дно чи камінь. Не обов'язково при цьому зламається хребет (хоча й це можливо). Але навіть короткочасного розладу дихання, непритомності достатньо, щоб захлинутися водою.

Неабиякого досвіду, витривалості, тренувань вимагає переправа через гірські річки, навіть якщо вони неширокі й неглибокі.

Як діяти у стресових ситуаціях.

У кожному десятому випадку люди тонуть тому, що в них стався спазм голосової щілини: в легені не потрапляє не лише вода, а й повітря. У такого потерпілого шкіра бліда. Йому одразу ж треба зробити штучне дихання, а якщо зупинилося й серце — закритий масаж серця. Коли ж вода заповнила дихальні органи, шкіра набуває синювато-фіолетового забарвлення. Це дуже важлива ознака для подальшої медичної допомоги.

Якщо під водою людина не лише перестала дихати, а в неї зупинилося й серце, реанімаційні заходи дають найкращий результат, коли розпочати їх не пізніше як через п'ять хвилин з часу клінічної смерті.

Потерпілим, шкіра яких набула синюватого відтінку, слід передусім швидко очистити дихальні шляхи й шлунок. Для цього людину кладуть животом на стегно зігнутої в коліні ноги, щоб звисала голова, і ритмічно, кілька разів натискують між лопаток. Очистивши рот і горло від блювотних мас, води, мулу, слизу, кладуть горілиць і, відхиливши їй голову назад, роблять штучне дихання «ротом в рот» або «ротом до носа» і закритий масаж серця (після кожного вдування повітря потерпілому три-чотири рази натискують між середньою і нижньою третиною грудини).

Потерпілого слід якомога швидше зігріти, енергійно промасажувати руки й ноги, розтерти тіло сухою тканиною (краще шерстяною), потім тепло вкутати, обкласти грілками.

Навіть коли людина опритомніла й почувається краще, її належить негайно відправити до лікарні. Адже нерідко на березі виникає так званий синдром «повторного втоплення», за якого виникає біль у грудях, задишка, кашель, у мокроті з'являється кров. В такому випадку допоможе апаратна штучна вентиляція легень і деякі інші процедури, які можна зробити лише в умовах медичного стаціонару.

Та найкраще все ж не допускати до біди, дбати про те, щоб запобігти нещастю. Навчіться плавати самі і навчіть цьому інших, добре вивчіть правила поведінки на воді і дотримуйтеся їх. Ось тоді ріки, озера й моря даруватимуть вам лише радість і здоров'я.

Утоплення

Ознаки смерті, що наступила (стан коми):

•                    відсутність пульсу на сонній артерії;

•                    розширені зіниці, які не реагують на світло;

•                    відсутність дихання;

•                    відсутність руху грудної клітини;

•                    відсутність руху повітря біля рота й носа.

Перша допомога. Що робити, якщо тоне людина?

•                    Голосно   кличте   на   допомогу,   викликайте рятувальників і «швидку допомогу».

•                    Якщо потопаючий ще сам намагається втриматися на поверхні води, його потрібно підбадьорити, кинути рятувальний круг, кінець мотузки, або простягти гілку, щоб він зміг триматися на воді, поки його не врятують.

•                    Якщо Ви добре плаваєте, зніміть одяг і взуття, підпливіть до потопаючого ззаду, вхопіть за шию, навколо тулуба чи за волосся і пливіть з ним до берега.

•                    Не давайте схопити себе потопаючому.

•                    Якщо потопаючий пішов під воду, запам'ятайте орієнтири цього місця.

Що робити, якщо тонете Ви?

•                    Не панікуйте, кричіть, кличте на допомогу.

•                    Прочистіть ніс, кілька разів зробіть вдих-видих.

•                    Якщо Ви зачепилися за щось під водою при пірнанні - постарайтеся спокійно звільнитися від того, що заважає.

•                    У випадку судоми ноги затримайте дихання і вщипніть зведений м'яз, розслабте зведену кінцівку.

•                    Негайно пливіть до берега.

Перша допомога потопаючому

•                    Зробіть штучне дихання: дихання рот у рот чи рот у ніс.

•                    Обережно зніміть з потерпілого весь мокрий одяг.

•                    Обітріть його насухо й накрийте двома-трьома ковдрами чи рушниками або якими-небудь речами.

•                    Як найшвидше покажіть потерпілого лікарю.

Профілактика

•                    Перед купанням рекомендується прогрітися на сонці.

•                    Тривалість купання варто поступово збільшувати, починаючи з 3 - 5 хвилин.

•                    Тривалі купання шкідливі для здоров'я тим, що можуть призвести до охолодження організму, настає перевтома серця.

•                    Знаходячись на воді, необхідно вміти добре плавати.

•                    Якщо Ви не вмієте плавати, не заходьте глиб око у воду.

•                    Діти не повинні купатися без нагляду дорослих.

•                    Не можна купатися в непризначених і заборонених для цього місцях.

•                    Не можна плавати на надувних матрацах і автомобільних камерах:

1.                без перевірки герметичності Вашого плавзасобу;

2.                без спостереження з боку дорослих;

3.                на глибині (Вас може віднести течією);

4.                у місцях, що заросли водоростями;

5.                якщо у воді є гострі предмети (труби, гілки дерев тощо).

•                    Не допускайте витівок дітей на воді.

•                    Не проходьте повз порушення дітьми правил поведінки на воді.

•                    Знаходячись у човні на поверхні води, не пересаджуйтеся на інші місця й не розгойдуйте човен.

•                    При користуванні водяним велосипедом, плотом завжди пам'ятайте про обережність.

•                    Пам'ятайте, що порушення правил поводження на воді  призводить до нещасних випадків!

ІІІ. Перевірка знань учнів.

1.      Чому небезпечно купатися у відкритих водоймищах?

2.      Які правила поведінки на воді ви запам’ятали?

3.      Що треба робити, якщо ти бачиш, що людина тоне?

4.      Як надається перша домедична допомога потопаючому?

ІV. Підсумок бесіди.

 Тема 2. Допомога утопаючому. Рятувальні прийоми  та способи надання першої долікарської допомоги потерпілому.

Мета: з'ясувати причини нещасних випадків на воді; ознайомити учнів з основними правилами рятування,   з   рятувальними   прийомами   та   засобами надання першої допомоги потерпілому; виховувати сміливість, відважність, уміння швидко діяти в критичній ситуації.

Хід бесіди.

І. Повідомлення теми та мети бесіди.

ІІ. Основний матеріал бесіди.

Життя людини завжди було тісно пов'язане з водою. Це й не дивно, адже вода вкриває понад 70% поверхні нашої планети. Ще з давніх-давен у багатьох народів світу високо цінувалося вміння плавати. А плавання — один з найкорисніших видів руху. Адже коли людина пливе, працюють майже усі групи м'язів, а от хребет навпаки — розвантажується.

Літо — чудова пора для загартування організму. Сонце, повітря і вода мають великий оздоровчий вплив на здоров'я людини. Тому влітку пляж є одним із найулюбленіших місць відпочинку людей. Особливо люблять купатися і засмагати діти. І це недарма. Адже систематичні й правильно організовані водні процедури — надійний профілактичний засіб проти простудних захворювань. Вода — це не лише величезне задоволення, вона позитивно впливає на працездатність та енергійність людини; плавання сприяє розвитку дихальної системи, зміцнює опорно-руховий апарат. Але вода є корисною лише за умов дотримання певних правил. Коли ж ні, то під час відпочинку на воді людину може спіткати біда.

Коли діти ще не вміють добре плавати, у пригоді їм стають надувні іграшки, матраци та автомобільні камери. Вони приносять задоволення і допомагають освоїти деякі рухи плавця. Разом з тим, вони створюють додаткові небезпеки. Раптовий вітер або швидка течія можуть легко підхопити надувний плавзасіб разом з дитиною і віднести далеко від берега. Крім цього, вітер і хвилі можуть перевернути надувний матрац або круг. Тому треба користуватися ними під наглядом дорослих і не відпливати далеко від берега.

Для навчання дітей плаванню найбезпечнішими вважаються надувні нарукавники, що мають декілька ізольованих камер з повітрям, та пінопластові дошки і жилети. Вони допомагають утримувати тіло на поверхні води.

Для тих, хто навчився добре плавати, маска, трубка та ласти відкривають нові можливості. Але й користуючись ними, потрібно бути дуже обережним.

Слід пам'ятати, що не можна плавати з трубкою під час великих хвиль, тому що трубку заливатиме водою. Плавати треба уздовж берега та. під наглядом дорослих, щоб вчасно могла надійти допомога.

Втративши під водою орієнтацію "низ — верх", треба випустити декілька пухирців повітря і пливти за ними. Купатися можна щоразу не більше 20 хвилин. Не слід запливати за обмежувальні буї. Небезпечно плавати там, де багато рослинності, та пірнати з каменів, які знаходяться під водою.

На жаль, тонути можуть не тільки плавці-початківці, а й ті, кому здається, що вони вже добре тримаються на воді. Причиною цього може стати судорога, переляк, травма або втома.

Найбільший ворог кожного, хто почав тонути, - паніка. Вона відбирає останні сили, а з ними — і надію на порятунок. В таких ситуаціях не варто розгублюватися, а слід діяти. Спершу — покликати на допомогу.

Потрібно пригадати, що людина може відпочивати на воді, тобто тіло може стати легшим за воду.

У критичній ситуації на воді не треба піднімати голову і руки над водою. Слід пам'ятати, що вага тіла у воді набагато менша, ніж у повітрі. Не бійтеся занурити у воду голову, залишивши на поверхні тільки рот і ніс. При цьому з'явиться додаткова сила, що виштовхуватиме тіло з води. Але це треба уміти робити. Тому необхідно вчитися утримувати тіло на воді.

Чому трапляються нещасні випадки на воді?

Доведено, що тонуть здебільшого саме ті, хто вміє плавати. Нещасні випадки найчастіше трапляються, якщо порушено заходи безпеки на воді. Більшість людей гине через невміння добре плавати, купання в необладнаних водоймах, при хвилюванні на морі, порушенні навігаційних правил, в аварійних ситуаціях на човнах та інших плавзасобах, під час переправ, у період повеней.

Оскільки нещасні випадки на воді трапляються доволі часто, слід добре знати, як врятувати потопальника і надати йому першу допомогу.

Основне правило при рятуванні потопальника — діяти виважено, спокійно, швидко. Необхідно повідомити утопаючому, що його помітили й допоможуть. Це підбадьорить його. Слід пам'ятати, що утопаючий рухається конвульсивно, не координовано і не завжди усвідомлено, тому невміла спроба витягти його із води може поставити під загрозу життя самого рятувальника.

Яких правил слід дотримувати, щоб допомогти утопаючому?

Щоб допомогти людині, яка тоне,, слід дотримувати таких правил:

•                    якщо поблизу є який-небудь предмет (найкраще — рятувальний круг), кинути його так, щоб утопаючий міг за нього вхопитися; краще, якщо прив'язати до нього мотузку, за яку потім можна підтягнути потопальника до берега;

•                    якщо нещастя трапилося на мілководді, спробувати наблизитися до потерпілого вбрід, щоб подати рятувальний засіб, але тримати його так, щоб він був між вами і потерпілим;

•                    якщо підпливати до потопальника, то краще в руках тримати рятувальний засіб, щоб утопаючий хапався за нього, розмовляти з потерпілим, заспокоювати його;

•                    опинившись на березі, викликати «швидку допомогу».

Як надати допомогу утопаючому

У разі надання першої долікарняної допомоги потерпілому після витягнення з води необхідно;

•                    очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу та водоростей;

•                    викликати блювання через подразнення язика;

•                    покласти під шию валик з одежі;

•                    зробити штучне дихання «з рота в рот», якщо відсутнє дихання;

•                    зробити непрямий масаж серця, якщо відсутній пульс;

•                    розтирати тіло, щоб воно нагрілося.

Допомогу постраждалому слід надавати залежно від його стану і якнайшвидше. Якщо постраждалий не має ознак життя, це не означає, що слід зупиняти надання першої допомоги. Поки є найменший шанс урятувати людину, потрібно вживати заходів щодо її рятування.

Потерпілого слід якомога швидше зігріти, енергійно промасажувати руки й ноги, розтерти тіло сухою тканиною, потім тепло вкутати, обкласти грілками. Навіть якщо людині стало краще, її все рівно негайно треба відправити до лікарні.

Ще раз нагадаємо:

Ознаки смерті, що наступила (стан коми):

•                    відсутність пульсу на сонній артерії;

•                    розширені зіниці, які не реагують на світло;

•                    відсутність дихання;

•                    відсутність руху грудної клітини;

•                    відсутність руху повітря біля рота й носа.

Що робити, якщо тоне людина?

•                    Голосно   кличте   на   допомогу,   викликайте рятувальників і «швидку допомогу».

•                    Якщо потопаючий ще сам намагається втриматися на поверхні води, його потрібно підбадьорити, кинути рятувальний круг, кінець мотузки, або простягти гілку, щоб він зміг триматися на воді, поки його не врятують.

•                    Якщо Ви добре плаваєте, зніміть одяг і взуття, підпливіть до потопаючого ззаду, вхопіть за шию, навколо тулуба чи за волосся і пливіть з ним до берега.

•                    Не давайте схопити себе потопаючому.

•                    Якщо потопаючий пішов під воду, запам'ятайте орієнтири цього місця.

Що робити, якщо тонете Ви?

•                    Не панікуйте, кричіть, кличте на допомогу.

•                    Прочистіть ніс, кілька разів зробіть вдих-видих.

•                    Якщо Ви зачепилися за щось під водою при пірнанні - постарайтеся спокійно звільнитися від того, що заважає.

•                    У випадку судоми ноги затримайте дихання і вщипніть зведений м'яз, розслабте зведену кінцівку.

•                    Негайно пливіть до берега.

Перша допомога потопаючому

•                    Зробіть штучне дихання: дихання рот у рот чи рот у ніс.

•                    Обережно зніміть з потерпілого весь мокрий одяг.

•                    Обітріть його насухо й накрийте двома-трьома ковдрами чи рушниками або якими-небудь речами.

•                    Як найшвидше покажіть потерпілого лікарю.

ІІІ. Перевірка знань учнів.

1.                Чому необхідно людині вчитися триматися на воді?

2.                Які правила поведінки на воді ви запам’ятали?

3.                Чому трапляються нещасні випадки на воді?

4.                Що треба робити, якщо ти бачиш, що людина тоне?

5.                Як надається перша домедична допомога потопаючому?

6.                Чи потрібно надавати першу допомогу, якщо постраждалий не має ознак життя?

ІV. Підсумок бесіди.

 Тема 3.  Правила поведінки на кризі. Надання допомоги потерпілому на кризі.

Мета: учити дітей берегти власне життя і здоров'я; розширювати уявлення про небезпеку, що очікує на льоду; розглянути і вивчити послідовність дій, необхідних за умов, якщо сталася біда; виховувати розуміння необхідності дотримувати правила безпеки взимку;  вчити діям в екстремальних умовах.

Хід бесіди.

І. Повідомлення теми та мети бесіди.

ІІ. Основний матеріал бесіди.

Правила поведінки на кризі. Як надати допомогу потерпілому на воді зимою.

Взимку під час зимових канікул та у вихідні дні діти і дорослі радіють можливості погратися на льоду, влаштувати ковзанку, зайнятися підлідним ловом риби. Усе це — дуже корисні і веселі заняття. Зима — чудова пора відпочинку на льоду. Скільки радощів вона приносить! Щойно з'явиться сонечко, ми поспішаємо відпочити зі своїми друзями на ковзанах, санчатах, лижах. Доволі часто вирушаємо за місто, де багато снігу, стрімкі гірки, річка, закута в лід, та немає машин. Але відсутність транспорту не гарантує безпечного відпочинку. Небезпека чатує поруч. Є крижана вода, в яку можна потрапити, розважаючись на льоду. Забави на ковзанах, лижах, санчатах! Тому всі ми радісно зустрічаємо цю пору року, іноді забуваючи про небезпеку, що може приховувати лід, зокрема тонкий лід.

Що необхідно знати про лід?

Найбільш небезпечна крига — перша та остання, адже така крига надзвичайно тонка, неміцна і не витримує навіть маленьку дитину.

Лід блакитного кольору — найміцніший, а білого — значно слабший. Для однієї людини безпечним є лід синюватого або зеленуватого відтінку, завтовшки більше ніж 7 см.

Для групи людей безпечним є лід завтовшки не менше ніж 15 см. Коли декілька людей пересуваються по льоду, потрібно рухатися одне за одним, дотримуючи безпечну відстань.

Якщо масово кататися на ковзанах, то лід має бути завтовшки не менше ніж 25 см.

Запам’ятай!

Безпечною є та крига, товщина якої не менше 15 см.

Така крига утворюється тільки після тривалих морозів.

Міцний лід зазвичай має синюватий або зеленуватий відтінок. Лід білого або жовтуватого кольору менш міцний. Тонкий лід трапляється біля берега, заростей очерету та під снігом.

Де лід особливо небезпечний?

Отже, лід особливо ламкий і небезпечний:

•                    біля стоку води (наприклад, із труби ферми чи заводу);

•                    біля кущів, очерету; там, де водорості замерзли в лід;

•                    там, де великі кучугури — під снігом крига завжди тонша;

•                    там, де б'ють джерела або впадає струмок, загалом там, де вода більше рухається;

•                    там, де багато старих рибальських ополонок.

Які правила слід пам'ятати, якщо опинився на кризі?

Правила поведінки на кризі:

•                    категорично заборонено перевіряти міцність льоду ударами палки та ніг;

•                    слід обходити небезпечні місця та ділянки криги, укриті снігом;

•                    вантаж перевозити на санях;

•                    кататися на ковзанах можна лише тоді, коли крига завтовшки 25 см;

•                    не можна стрибати й бігати по льоду, скупчуватись.

Запам’ятай!

Слід пам'ятати і дотримуватися правил поведінки на льоду:

•                    не заходити на лід далеко від берега;

•                    не ходити самим по льоду, а також не збиратися на льоду великими групами;

•                    не підходити до ополонок і не кататися біля них на ковзанах;

•                    не з'їжджати на лижах чи санчатах з крутих берегів прямо на лід;

•                    не розпалювати на льоду багаття;

•                    не бігати і не стрибати по тонкій кризі;

•                    не ставати на крижини.   

Якщо ж сталася біда, кличте на допомогу. Не панікуйте. Адже тому, хто провалився під лід, дуже важко вибратися з ополонки, бо лід кришиться під вагою тіла. Отже, вибираючись із води, треба широко розвести руки в сторони і перекотитися на спину, розпластавшись на льоду.

Вибравшись з ополонки, не можна вставати на ноги. Потрібно перекотитися чи переповзти на безпечне місце, пам'ятаючи, що маса тіла стала більшою через мокрий одяг.

Тому, хто провалився під лід, можна допомогти, якщо з безпечного місця подати потерпілому довгу жердину, гілку, кинути мотузку, зв'язані шарфи. Підбиратися до потерпілого найкраще, прив'язавшись мотузкою, лежачи на лижах або дошці і обережно просуваючись до ополонки.

Правила поведінки на льоду.

1. На водоймах безпечним вважається лід (при температурі повітря нижче 0°С):

•                    для одного пішохода - лід  синюватого  або  зеленуватого  відтінку, товщиною не менше 5 -7 см;

•                    для групи людей (масові переправи пішки) - товщиною не менше 15 см, при масовому катанні на ковзанах - 25 см;

•                    для переправи вантажного автомобіля – 30 -35 см, трактора – 40 - 60 см.

2. При переході водойми по льоду необхідно користуватись обладнаними льодовими переправами або прокладеними стежинами, а при їх відсутності, перш ніж рухатись по льоду, необхідно намітити маршрут та переконатись в міцності льоду за допомогою плішні. Якщо лід недостатньо міцний, необхідно припинити рух та повертатись по своїх слідах, роблячи перші кроки, не відриваючи ноги від поверхні льоду. Категорично забороняється перевіряти міцність льоду ударами ніг.

3. Під час руху по льоду варто звертати увагу на його поверхню, обходити небезпечні місця та ділянки, покриті товстим шаром снігу. Особливу обережність необхідно проявляти в місцях зі швидкою течією, джерелами, виступаючими на поверхню кущами, травою, що впадають у водойму струмками та теплими стічними водами промислових підприємств.

4. При переході по льоду необхідно йти один за одним на відстані 5-6 метрів та бути готовим надати необхідну допомогу людині, яка йде попереду. Транспортування малогабаритних, але важких вантажів проводиться на санях або інших засобах з можливою більшою площею опори на поверхню льоду.

5. Користуватись майданчиками для катання на ковзанах, що обладнуються на водоймах, дозволяється лише після ретельної перевірки міцності льоду. Товщина льоду повинна бути не менше 12 см, а при масовому катанні - не менше 25 см.

6. Кататися  на ковзанах дозволяється  лише на спеціально  обладнаних катках.

7. Дітям забороняється самостійно без нагляду дорослих виходити на лід або кататися на ньому. При    переході    водойми    на   лижах    рекомендується    користуватись прокладеною лижнею, а за її відсутності перш, ніж рухатись по цілині, необхідно відстібнути кріплення лиж та зняти петлі лижних палок з рук. Якщо є рюкзак або ранець, його необхідно взяти на одне плече. Відстань між лижниками повинна бути не менше 5-6 метрів. Під час руху лижник, який іде першим, ударами палок перевіряє міцність льоду та слідкує за його станом.

8. При пересуванні по льоду треба бути обережним, уважно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні і підозрілі місця (швидка течія води, вмерзлі в лід кущі, траву та ін.). Не дозволяється виходити на лід у нічний час.

9. Під час підлідного лову риби не рекомендується на невеликому майданчику пробивати багато лунок, стрибати і бігати по льоду, скупчуватись у великі групи. Рибалки повинні пробивати ополонки одну від одної на відстані 5-6 метрів.

10. Кожний рибалка повинен мати із собою рятувальний лінь (мотузку) довжиною 15-20 м з петлею на одному кінці і вантажем вагою 400-500 г на іншому кінці.

11. Під час роботи по виколці льоду необхідно обов'язково організувати постійне чергування осіб, які пройшли спеціальну підготовку. У розпорядженні чергового постійно повинні бути напоготові рятувальні дошки довжиною 4 м, жердина зі шкертом (тонкою мотузкою) і петлею, кінець Олександрова, рятувальні круги, жилети і пояси.

Надання допомоги людині, яка провалилась під лід.

При наданні допомоги людині, яка провалилась під лід, не можна рухатися до неї в повний зріст: існує ймовірність самому потрапити в небезпеку. До потерпілого слід наближатися лежачи, розкинувши руки і ноги. Для надання допомоги можна використовувати підручні дошки, драбину, жердини та ін. Лежачи на одному з таких предметів, закріплених з одного боку мотузкою за щось на березі чи за край криги, надаючий допомогу повільно просувається до потерпілого на таку відстань, яка дозволяє йому подати мотузку, пояс чи багор. Потім надаючий допомогу відповзає назад і поступово витягує на лід потерпілого.

При наданні допомоги у місцях, де є промоїни (вимитий лід) або битий лід, використовуються спеціальні засоби — рятувальні шліпки на полозках, на яких наближаються до потерпілого за допомогою багра чи кішки.

Якщо для надання допомоги немає нічого, тоді 2-3 чоловіки лягають на лід ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги, а перший з них подає потерпілому ремінь, одяг тощо Потерпілому, якого врятували, у разі переохолодження всю допомогу потрібно спрямувати на його зігрівання і при необхідності викликати лікаря.

Як допомогти потерпілому на воді взимку?

Надання допомоги потерпілому на воді взимку:

•                    перебувати якомога далі від ополонки;

•                    протягнути потерпілому довгу жердину, дошку або палицю, можна лижу, мотузку;

•                    витягаючи потерпілого, попросити його працювати ногами; якщо вдалося потерпілого витягти, не зводитися на ноги, рухатися до берега повзком;

•                    на березі викликати «швидку медичну допомогу», загорнути потерпілого у ковдри або в сухий одяг;

•                    не занурювати потерпілого в теплу воду, адже може не витримати серце;

•                    по можливості, прикласти до тіла пляшку з гарячою водою або грілку;

•                    дати попити теплої води, якщо є — чаю. Отже, будьте обережними, не ризикуйте своїм життям! Не виходьте на лід без дорослих!

Що робити, якщо Ви провалилися під лід річки або озера?

•                    Широко розкиньте руки по краям льодового пролому та утримуйтесь від занурення з головою. Дійте рішуче й не панікуйте.

•                    Намагайтеся не обламувати край льоду, вибирайтеся на лід без різких рухів, заповзаючи на нього грудьми, по черзі

•                    витягуючи на поверхню ноги. Головне — пристосувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.

•                    Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки було почато рух по льоду і де його міцність таким чином перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод спонукають Вас побігти й зігрітися, варто обережно добратися до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитесь у теплі.

Що робити, якщо хтось провалився під лід?

•                    Якщо на Ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремінь, шарф, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати зв'язані ремені, шарф або дошки треба за 3 - 4 метри.

•                    Якщо поруч є ще люди, тоді, узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко - постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

•                    Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть із небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і дайте гарячого чаю.

  

Ожеледиця

Що робити, щоб зменшити ризик травм під час ожеледиці?

•                    Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву. Руки мають бути вільні. Пам'ятайте, що поспіх збільшує небезпеку під час ожеледиці, тому виходьте з будинку повільно.

•                    При порушенні рівноваги швидко присядьте — це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.

•                    Падайте з мінімальним збитком для свого здоров'я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння зберіться, напружте м'язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться - удар, спрямований на Вас, зменшиться.

•                    Не тримайте руки в кишенях - це збільшує можливість не тільки падіння, але й більш важких травм, особливо переломів.

•                    Обходьте металеві люки: як правило, вони покриті льодом, крім того, можуть бути погано закріплені, що збільшує ризик травмування.

•                    Не ходіть тротуаром близько проїжджої частини дороги. Це небезпечно, адже є ризик підковзнутися і впасти під колеса проїжджаючого автомобіля.

•                    Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам'ятайте, що в ожеледицю значно збільшується відстань гальмування машини і можливість падіння перед автомобілем, який рухається, що може призвести до каліцтва, а можливо й до загибелі.

•                    Якщо Ви впадете й через деякий час відчуєте біль у голові й суглобах, нудоту - терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникати ускладнення з небажаними наслідками.

•                    Тримайтесь подалі від будинків - ближче до середини тротуару. Узимку, особливо в містах, дуже велику небезпеку складають бурульки. Вони найнебезпечніші в період танення льоду та снігу.

Якими є ваші дії під час виникнення таких проблемних ситуацій?

1)  Уявіть, що ви йдете по замерзлій річці на лижах. Коли проходите недалеко від заростей очерету, хтось з дітей пропонує наламати його на згадку для зимового букета.

—  Ваші дії.

— Чому ви відмовлятимете друзів від цієї пропозиції?

2)  Уявіть, що переходите замерзлий ставок. Раптом крига під ногами почала загрозливо тріщати.

—  Ваші дії.

3) Нарешті ви вибралися з ополонки, мрієте про відпочинок.

—  Коли здійсните мрію?

— Чому лише у приміщенні?

4) Ви з друзями переходите замерзлу річку. Крига ще ламка, і той, хто йшов попереду, опинився у воді.

—   Як рятуватимете друга?

—   Чи знадобляться вам шарфи і пояси?

ІІІ. Перевірка знань учнів.

1.                Що необхідно пам'ятати про лід?

2.                Яку небезпеку приховує замерзла водойма?

3.                Які правила поведінки на кризі ви запам’ятали?

4.                Що треба робити, якщо ти бачиш, що людина провалилася під лід ?

5.                Як надається перша домедична допомога потопаючому?

6.                Що треба робити, якщо ти  провалився під лід ?

7.                Яких заходів безпеки необхідно дотримуватися на льоду?

8.                Назвіть правила безпечної поведінки під час ожеледиці.

ІV. Підсумок бесіди.

 Тема 4.  Правила безпечної поведінки  на воді та біля води

Мета: ознайомити учнів з основними правилами безпечної поведінки на воді; учити виконувати рятувальні дії у випадку небезпечної ситуації; виховувати розуміння необхідності дотримувати правила безпеки на відпочинку, пояснити небезпечність пустощів біля води та на воді для життя.

Хід бесіди.

І. Повідомлення теми та мети бесіди.

ІІ. Основний матеріал бесіди.

 

У жаркий літній день виникає бажання скупатися, поплавати у прохолодній воді. І це зрозуміло, адже вода - чудовий засіб для відпочинку і загартовування. Проте купання небезпечне, коли не виконуються правила поведінки на воді.

Існують такі правила поведінки на воді:

·        Перше купання слід починати у тиху сонячну погоду, коли вода добре прогрілася.

·        Купатися можна лише у спеціально відведених для цього місцях: на пляжах, водних станціях.

·        Не можна купатися поодинці.

·        Не можна купатися у невідомих місцях.

·        Купатись потрібно під наглядом дорослих.

·        Не можна купатися у заборонених місцях.

·        Перебувати у воді можна не більше 20 хв.

·        Не можна купатися у ріках із швидкою течією, вирами, біля мостів.

·        Небезпечно   плавати   на  надувних   матрацах,   автомобільних  камерах, дошках.

·        Не можна купатися одразу після того, як попоїв або довго засмагав на сонці.

·        Не слід запливати за обмежувальні буї, підпливати до пароплавів, катерів чи човнів, що рухаються.

·        Небезпечно плавати там, де багато водяної рослинності, та пірнати з каміння, яке знаходиться під водою.

·        Тим, хто не вміє плавати, не можна заходити у воду вище пояса.

·        Не можна штовхати будь-кого у воду, особливо - несподівано.

·        Не можна пустувати у воді. Це дуже небезпечно.

Назвіть правила безпечної поведінки на воді та біля води.

Щоб приємно провести біля води вільний час, слід дотримувати такі правила:

•                    діти повинні купатися обов'язково під наглядом дорослих; учитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;

•                    не купатися і не пірнати у незнайомих місцях — це можна робити у спеціально обладнаних місцях;

•                    не можна запливати за обмежувальні знаки;

•                    слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або велика течія;

•                    якщо течія підхопила, не панікувати, слід пливти за течією, поступово і плавно повертаючи до берега;

•                    не купатися у холодній воді, щоб не сталося переохолодження;

•                    не слід купатися тривалий час, краще декілька разів по 20-30 хв;

•                    не можна гратися на воді у такі ігри, що можуть завдати шкоди;

•                    не подавати навмисних сигналів про допомогу;

•                    не пірнати під людей, не хапати їх за ноги;

•                    не стрибати у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього;

•                    не пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;

•                    не використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин та інше знаряддя, не передбачене для плавання;

•                    купаючись, не можна перевтомлюватися, адже від цього м'язи може звести судома.

Профілактика утоплення

•                    Перед купанням рекомендується прогрітися на сонці.

•                    Тривалість купання варто поступово збільшувати, починаючи з 3 - 5 хвилин. Тривалі купання шкідливі для здоров'я тим, що можуть призвести до охолодження організму, настає перевтома серця.

•                    Знаходячись на воді, необхідно вміти добре плавати.

•                    Якщо Ви не вмієте плавати, не заходьте глиб око у воду.

•                    Діти не повинні купатися без нагляду дорослих.

•                    Не можна купатися в непризначених і заборонених для цього місцях.

•                    Не можна плавати на надувних матрацах і автомобільних камерах:

ü без перевірки герметичності Вашого плавзасобу;

ü без спостереження з боку дорослих;

ü на глибині (Вас може віднести течією);

ü у місцях, що заросли водоростями;

ü якщо у воді є гострі предмети (труби, гілки дерев тощо).

•                    Не допускайте витівок дітей на воді.

•                    Не проходьте повз порушення дітьми правил поведінки на воді.

•                    Знаходячись у човні на поверхні води, не пересаджуйтеся на інші місця й не розгойдуйте човен.

•                    При користуванні водяним велосипедом, плотом завжди пам'ятайте про обережність.

•                    Пам'ятайте, що порушення правил поводження на воді  призводить до нещасних випадків!

Що таке судома? Чому вона виникає? Як її позбутися?

Судома — одна з найпоширеніших причин, що призводить до нещасних випадків на воді. Вона сковує рухи плавця, спричиняє цілковиту втрату можливості триматися на воді. Судома в свідомості людини сіє паніку і страх, що посилює її згубну дію.

Щоб такого не трапилося, слід знати, що судома виникає від перевтоми або переохолодження. Плавцеві необхідно не лякатися, а зосередитись і протидіяти їй. При судомі допоможе масаж напружених м'язів, можна захопити ступню рукою і сильно потягнути на себе пальцями догори, тримати, поки не минеться біль. Але найперше — дотримуйте встановлений час перебування у воді. Орієнтуйтеся на її температуру, щойно почали стомлюватися — на берег!

Якщо ви опинилися у воді, а плавати ще не вмієте, то намагайтеся не розгубитися, не плакати, а утриматися на поверхні, чекаючи на допомогу. Як це зробити?

По-перше: рухайте ногами так, начебто крутите педалі велосипеда, і водночас ляскайте руками по воді, переносячи на них частину навантаження і зберігаючи рівновагу.

По-друге: залишаючись у вертикальному положенні, згинайте водночас обидві ноги, розводьте коліна в сторони, а потім різко випрямляйте їх.

Якщо ви запливли далеко від берега.

•                    Не витрачайте сили і не боріться з хвилями. Нехай вони самі несуть вас до берега.

•                    3 наближенням хвилі починайте енергійно працювати руками й ногами, намагайтеся «проїхати» на її гребені якнайдалі — вперед до берега.

•                    Коли хвиля минеться, відпочивайте і чекайте на наступну.

•                    Якщо ви заплуталися у водоростях.

•                    Не зупиняйтеся і не борсайтеся на місці, безладно перебираючи ногами,— заплутаєтеся ще більше!

•                    Почергово тріть одну ногу другою — скочуйте з них водорості.

•                    Не пірнайте, адже водорості можуть заплутатися довкола шиї.

•                    Звільнившись,  намагайтеся менше рухати ногами, доки не минете небезпечне місце.

ІІІ. Перевірка знань учнів.

1.      Які правила поведінки на  воді ви запам’ятали?

2.      Чи можна купатися в річці, ставку чи морі без дорослих? Чому?

3.      Яких правил слід дотримувати на воді й біля води?

4.      Чому заборонено пустувати на воді?

5.      Ваші дії, якщо ви запливли далеко від берега.

6.      Ваші дії, якщо ви заплуталися у водоростях.

7.      Як надається перша домедична допомога потопаючому?

8.      Що треба робити, якщо ти  бачиш інших дітей, що не дотримуються цих правил?

9.      Яких заходів безпеки необхідно дотримуватися біля водоймищ?

ІV. Підсумок бесіди.

 Тема 5.  Дія води на організм людини. Як правильно купатися

Мета: повторити  та перевірити рівень знань учнів  правил  поведінки на  воді, обговорити позитивний і негативний вплив води на організм людини; учити дітей розумно виходити з несприятливих ситуацій і пояснити можливі способи їх уникнення; виховувати дбайливе ставлення до свого життя і здоров'я; нагадати про значення води  для життя і здоров’я людини та про небезпечність пустощів біля водойм.

Хід бесіди.

І. Повідомлення теми та мети бесіди.

ІІ. Основний матеріал бесіди.

Яким є значення води для організму?

Вода є найціннішим даром природи. Вона міститься у складі тканин, без неї неможливе нормальне функціонування організму. Відсутність води протягом доби негативно позначається на моральному стані людини, знижує вольові якості, викликає швидку стомлюваність.

Утрата організмом великої кількості води небезпечна для життя людини. У спекотних місцях без води людина може загинути через 5-7 діб, а без їжі, проте за наявності води, людина може жити тривалий час. Навіть у холодних поясах для збереження нормальної працездатності людині потрібно близько 1,5-2,5 літра води в добу.

Вода очищає організм від токсинів, необхідна для процесів травлення, усмоктування, циркуляції та виділення. Вона сприяє переносу живильних речовин по організму, допомагає відновлювати клітини і тканини.

Яку воду найбезпечніше вживати?

Звісно, користь води для організму безцінна. Джерельна вода — найбезпечніша та найсмачніша. Воду з проточних водойм слід кип'ятити. Дітям слід пропонувати очищену воду з-під якісного фільтра для очищення води або бутильовану. Воду з бутлів кип'ятити не рекомендують, після кип'ятіння вона перетворюється на «мертву». Відкриті пляшки з водою зберігайте не більше двох днів, і лише в холодильнику.

Яка вода може заподіяти шкоду здоров'ю?

Але не будь-яка вода придатна для пиття, деяка навіть може заподіяти шкоду здоров'ю. У першу чергу це стосується солодкої газованої води. Вона шкідлива навіть для дорослих. Подібні напої містять кофеїн, штучні фарбники та ароматизатори, фосфорну кислоту. Вони можуть спричинити коліки, «дратують» слизову оболонку шлунку та кишковика. Цукор, що міститься в них, викликає карієс.

Коли і як потрібно пити воду?

Шкідливо пити багато води натщесерце, відразу після фізичних вправ і особливо після лазні на порожній шлунок. Пити воду слід неспішно, маленькими глотками. Ковтаючи воду, намагайтеся деякий час потримати її в роті. Такий спосіб пиття дуже корисний. Пити дуже холодну воду шкідливо, але за потреби, таку воду слід пити після прийому достатньої кількості їжі.

Як правильно купатись.

Як чудово спекотного літнього дня пірнати в прохолодній воді! Саме тому тисячі людей приходять на пляжі або їдуть на відпочинок до моря.

Але щоб відпочинок на природі приніс користь, не досить дотримуватися правил безпечної поведінки на воді, потрібно вміти правильно купатись.

Перед купанням слід підготувати організм до охолодження. Температура повітря повинна бути не нижче 20°-25°С, а води - 18-20°С.

Після тривалого перебування на сонці треба заходити у воду поступово, щоб організм міг звикнути до нижчої температури.

Час перебування у воді слід збільшувати поступово, починаючи з 3—5 хвилин. Тривале перебування у воді може призвести до переохолодження. У такому стані часто виникають судоми, а іноді настає зупинення дихання або втрата свідомості. Купатися щоразу можна не більше 20 хвилин, а не до "дрижаків" та посиніння губ.

Безпечними для купання є місця з піщаним дном, де прозора вода, не мулисте дно і не багато рослинності. Якщо у воді багато рослинності, вона заважатиме плавати, чіплятиметься за руки і ноги.

Небезпечно пірнати з каміння, яке знаходиться під водою. З часом воно поростає дрібними водоростями і стає слизьким, тому навіть ставати на нього небезпечно. За обмежувальними буями, як правило, трапляються вири, сильні течії, корчі та інші небезпеки, тому за них запливати не можна. Під час купання можуть виникнути судоми м'язів. Тому краще плавати уздовж берега, щоб у разі небезпеки можна було покликати на допомогу.

Не можна жартома кликати на допомогу, тому що в разі біди люди не звернуть увагу на крики про допомогу, подумають, що це жарти. Не можна пустувати і жартувати на воді (нишком підпливати, лякати друзів, хапати їх за ноги тощо). Адже людина може перелякатись і захлинутися.

ІІІ. Перевірка знань учнів.

Тести для перевірки знань учнів

1. Після тривалого перебування на сонці треба:

а) швидко пірнати у воду;

б) заходити у воду поступово.

2. Безпечнішими для купання є місця:

а) з піщаним дном;

б) з кам'яним дном;

в) з дном, порослим рослинністю.

3. Скільки можна плескатися у воді?

а)\ не більше 20 хв.:

б) не більше 40 хв.;

в) не більше 10 хв.

4. Найкращою розвагою на воді є:

а) жартома кликати на допомогу;

б) нишком підпливати і смикати за ногу;

в) на глибині до пояса спокійно гратися або пірнати до берега.

5. Людина, яка добре плаває, може запливати:

а)  так далеко, куди вистачить сил;

б) повинна обмежуватися акваторією, позначеною буйками.

6. Що можна зробити, щоб допомогти тому, хто тоне?

а) кинути на допомогу рятувальний плавзасіб;

б) покликати на допомогу;

в)спокійно дивитися, сподіваючись, що людина вибереться сама.

7. Які речі можуть бути використані як рятувальні плавзасоби?

а) надувний матрац або круг;

б) дошка або пінопласт;

в) рушник або простирадло.

8. Коли можна ходити і гратися на льоду?

а) коли він має товщину не менше 15 см;

б)  коли він має товщину не менше 5 см.

9. Як не можна перевіряти товщину льоду?

а) вдарити палицею;

б) вдарити ногою;

в) оцінити "на око".

10.Куди треба рухатися після того, як вибрався з ополонки?

а) туди, куди рухався;

б) туди, звідки прийшов.

ІV. Підсумок бесіди.

1.                Яке значення має вода для людини?

2.                Яку воду найбезпечніше вживати?

3.                Яка вода може заподіяти шкоду здоров'ю?

Захист проектів (колажі, презентації, вікторини та інше) на тему «Безпека на воді».