Правила дорожнього руху
Тема 1. Організація дорожнього руху. Правосторонній, лівосторонній, двосторонній рух. Правила безпеки при переході вулиці. Наземний, надземний, підземний переходи.
Мета: поглиблювати знання учнів про безпеку на дорогах, систематизувати знання про організацію дорожнього руху, пріоритети в русі; ознайомити з моделлю безпечного дорожнього середовища («трикутником безпеки»); розвивати здоров'язбережувальні компетенції; виховувати свідому потребу в дотриманні принципів безпечної життєдіяльності.
Хід бесіди
І. Повідомлення теми та мети бесіди.
ІІ. Основний матеріал бесіди.
По вулицях і дорогах удень і вночі, у спеку й холод безперервним потоком рухаються транспортні засоби.
Їдуть легкові й вантажні автомобілі, автобуси, тролейбуси, трамваї, мчать мотоцикли, котять велосипедисти. З кожним роком транспортних засобів стає все більше. Ростуть наші міста й селища, збільшується число пішоходів. Обстановка на вулицях і дорогах стає дедалі складнішою, особливо великий рух у години «пік»: вранці, коли дорослі поспішають на роботу, а діти йдуть до школи, і ввечері, коли всі повертаються з роботи, з навчання. У ці години пішоходи і водії повинні бути особливо уважні й обережні.
Для зручності й безпеки руху машин і пішоходів у містах споруджують підземні переходи, а магістралі піднімають над вулицями, ведуть по транспортних естакадах чи виводять у підземні тунелі. У великих містах і на головних дорогах встановлюють світні чи світловідбивні дорожні знаки і вказівники.
Одна з обов'язкових умов безпеки руху — знання і чітке виконання правил дорожнього руху — закону вулиць і доріг.
Витяг з правил дорожнього руху:
1.1. Ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух»
встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території
України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей
дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація
транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо),
повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
1.2. В Україні установлено правосторонній рух транспортних засобів.
1.3. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконува-ти вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
1.4. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила.
1.5. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити підрозділ міліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
1.6. Використовувати дороги не за їх призначенням і встановлювати за-соби організації дорожнього руху дозволяється лише за узгодженими з Державтоінспекцією рішеннями власників доріг або уповноважених ними органів.
1.7. Водії, пішоходи та пасажири зобов'язані бути особливо уваж-ними до таких категорій учасників дорожнього руху, як діти, люди похило-го віку та особи з явними ознаками інвалідності.
1.8. Обмеження в дорожньому русі, крім передбачених цими Правилами, можуть бути запроваджені в установленому законодавством порядку.
Правила дорожнього руху знають води усіх видів транспорту, їх також зобов'язані знати і точно виконувати усі пішоходи — як дорослі, так і діти.
За дотриманням безпеки руху пильно стежать працівники поліції. їхні команди виконують усі —і водії, і пішоходи.
Інспектори поліції стоять на постах, патрулюють на автомобілях, мотоциклах, вертольотах. Вони уважно стежать за рухом на дорогах транспортних засобів і пішоходів.
Для зручності у роботі патрульні автомобілі і мотоцикли підтримують радіозв'язок з постовими регулювальниками. Крім цього, патрульні автомобілі забезпечені сучасним електронним обладнанням, а у постових регулювальників є малогабаритні електронні прилади. З їхньою допомогою можна швидко виявити тих, хто перевищив встановлену швидкість руху.
У містах і селищах пішоходи ходять тільки по тротуарах чи пішохідних доріжках, дотримуючись правої сторони, щоб не заважати людям, які йдуть назустріч. Вулиці переходять по підземних чи надземних переходах, по пішохідних переходах типу «зебра» чи там, де встановлений вказівний знак «Пішохідний перехід». Якщо місце переходу не вказано, проїзну частину перетинають на перехрестях по лініях продовження тротуарів чи обочин.
При переході вулиці треба спочатку подивитися ліворуч, у бік транспортних засобів, що наближаються, а дійшовши до середини, зупинитися, потім подивитися праворуч, і якщо шлях вільний, то можна закінчити перехід
Якщо ви не встигли перейти вулицю, то зупиніться на острівці безпеки, а якщо його немає, то на середині проїзної частини (на лінії, що розділяє транспортні потоки протилежних напрямків).
Якщо вулиця має односторонній рух, то при переході її весь час дивляться в той бік, звідки рухаються транспортні засоби.
На вулицях і дорогах, де рух регулюється, треба уважно стежити за сигналами світлофора чи регулювальника, за сигналами пішохідного світлофора, а при наближенні транспортного засобу, що має спеціальне пофарбування і подає спеціальний звуковий сигнал і (чи) світловий миготливий сигнал червоного чи синього кольору, негайно звільни-ти проїзну частину.
Переходити проїзну частину можна тільки при зеленому сигналі світлофора, дозволяючому жесті регулювальника чи зеленому світлі пішохідного переходу.
При червоному сигналі світлофора, забороняючому жесті регулювальника та червоному сигналі пішохідного світлофора переходити вулицю забороняється.
Жовте світло світлофора попереджає про зміну сигналів світлофорі і забороняє рух як водіям, так і пішоходам. Пішоходи, які не встигли перейти вулицю, повинні закінчити перехід або зупинитися на середині вулиці.
Якщо рух не регулюється, перетинати проїзну частину треба особливо обережно, переконавшись, що поблизу немає транспортного засобу, що рухається.
На заміських вулицях люди ходять по обочинах. По обочині треба йти назустріч автомобілям. Часто при роз'їзді на вузьких вулицях автомобілі виїжджають на обочину. Рухаючись по обочині назустріч автомобілю, пішохід завжди його побачить і поступиться дорогою. Якщо поряд з дорогою є пішохідна доріжка, то йдуть тільки по ній. Ви знаєте, що пішохідні доріжки відмічають знаком «Пішохідна доріжка».
Щоб перейти заміську дорогу там, де немає пішохідного переходу, треба вибрати місце, де дорога добре проглядається в обох напрямках на велику відстань і де автомобілі можна побачити здалеку.
Перш ніж перейти дорогу, треба переконатися, що на ній не видно автомобілів, які наближаються.
Забороняється переходити дорогу біля крутого повороту. Це дуже небезпечно, тому що з-за повороту може несподівано виїхати автомобіль чи інший транспортний засіб.
Не можна перетинати дорогу біля того місця, де вона круто йде згори чи піднімається на гору; можна з-за гори не помітити автомобіль, що наближається.
Автобус, тролейбус, трамвай чекають тільки на посадочні майданчиках, а якщо їх немає, то на тротуарі чи обочині.
Не можна влаштовувати ігри і кататися на ковзанах, лижа санчатах на вулицях і дорогах. Для цього відводять спеціальні майданчики на подвір'ях, у парках.
Порушуючи ці правила, ви наражаєтесь на велику небезпеку.
ОТЖЕ!
Правосторонній, односторонній, двосторонній рух
Існує правосторонній, лівосторонній, односторонній і двосторонній дорожній рух. У нашій країні транспорт рухається з правого боку або в одному напрямку.
Правила безпеки під час переходу вулиці
Вулиці, якими рухається транспорт та пішоходи, перетинаються. Місця перетину вулиць називаються перехрестями.
Якщо рухом на перехресті керує світлофор чи регулювальник, то воно називається регульованим.
Переходити вулицю на перехресті можна лише пішохідним переходом на зелений сигнал світлофора або відповідний сигнал регулювальника.
Якщо відсутній регулювальник або світлофор вимкнений, перехрестя вважається нерегульованим. На ньому слід бути особливо уважним. Переходити його потрібно лише в місцях, де є дорожній знак «Пішохідний перехід» або дорожня розмітка — «зебра». Якщо на перехресті нема цієї розмітки, пішохід повинен пропустити транспорт, що рухається вулицею.
Посередині переходів через широкі вулиці може бути «острівець безпеки». Якщо ви не встигли перейти вулицю, можна зупинитись на цьому «острівці» та пропустити зустрічний потік транспорту.
Якщо на перехресті є підземний перехід, то вулицю слід переходити ним.
Проїжджа частина вулиці призначена для руху автомобілів, і на пішохода там чатує небезпека. Для того щоб не потрапити в небезпечну ситуацію, слід дотримуватись таких правил:
• Перед переходом дороги завжди слід зупинитись і роздивитись навкруги.
• Переходити проїжджу частину вулиці потрібно пішохідними переходами, у тому числі підземними, що позначені дорожніми знаками.
• Під час переходу вулиці потрібно керуватися сигналами світлофора чи регулювальника.
• Якщо наближається машина з увімкненим проблисковим маячком або спеціальним звуковим сигналом, пішоходи повинні утриматись від переходу проїжджої частини.
• Пішоходи, які не встигли закінчити перехід, повинні перебувати на «острівці безпеки» або лінії, що розділяє транспортні потоки протилежних напрямків. Продовжувати перехід можна, лише переконавшись у безпеці подальшого руху.
Особливості руху пішоходів за складних дорожніх умов
Туман, опади, ожеледь створюють складні дорожні умови.
Так, на слизькій чи мокрій дорозі значно погіршується гальмовий шлях ТЗ, що може призвести до наїзду на пішоходів. Окрім того, пішоходів може засліпити світло фар автомобілів. Щоб уникнути травмування, необхідно:
• переходити лише тоді, коли впевнений, що транспорт перебуває на достатній відстані;
• не можна переходити дорогу в місцях, де вона має круті повороти;
• у темний час потурбуватися про те, щоб виділити себе на проїжджій частині чи узбіччі (блискучі предмети, предмети білого кольору).
Під час переходу дороги за умов недостатньої видимості необхідно оцінити дорожню ситуацію ліворуч і праворуч. І лише переконавшись у безпеці, переходити дорогу.
Наземний, надземний, підземний переходи
Пішоходи повинні переходити проїжджу частину вулиці пішохідними переходами. Переходи бувають наземні, підземні, надземні.
Наземні — це ділянка проїжджої частини.
Надземні — це перехід над проїжджою частиною.
Підземні — перехід під проїжджою частиною.
Якщо в зоні немає переходу, дозволяється переходити дорогу під прямим кутом у місцях, де дорогу добре видно в обидва боки.
Якщо є світлофор, слід керуватися його сигналами.
Якщо вулиця має двосторонній рух, то, ступивши на край проїжджої частини, слід подивитися ліворуч, а дійшовши до середини — праворуч.
Основою безпеки на дорозі повинно стати розуміння всіма учасниками дорожнього руху тріади «ЛЮДИНА — ДОРОГА — ТРАНСПОРТНИЙ ЗАСІБ». Особливо це актуально тоді, коли середовище існування людини перенасичене ризиком та небезпеками дорожньо-транспортних при-год. Тому постає нагальна потреба навчання людей ще зі шкільного віку не тільки Правил дорожнього руху, а перш за все формування в них культури поведінки на дорозі.
Усвідомлення власного місця в системі відносин «ЛЮДИНА — ДОРОГА — ТРАНСПОРТНИЙ ЗАСІБ» сприяє формуванню особистого ставлення до себе як учасника дорожнього руху, до власної безпеки та безпеки інших.
ІІІ. Перевірка знань учнів.
1. Для чого існують правила дорожнього руху?
2. Хто такий пішохід?
3. Назвіть найкращих «друзів» пішоходів.
4. Де мешкає «зебра»?
5. Розкажіть про правила переходу заміської дороги.
6. Чому небезпечно переходити дорогу біля крутого повороту?
7. Розкажіть, які види світлофорів ви знаєте. Намалюйте їх.
8. Що означають сигнали пішохідного переходу?
9. Розкажіть про свій шлях до школи. Намалюйте його.
10. Як може представник поліції покарати пішохода за порушення правил?
11. Чому не можна переходити вулицю на жовтий сигнал світлофора?
12. Що таке «острівець безпеки»? Де він розташовується?
13. Чому не можна перебігати дорогу перед транспортом, який рухається?
14. З якого боку тротуару повинен ходити пішохід?
15. Чи можна читати книжку, коли переходиш вулицю? А їсти?
16. Хто повинен поступитись рухом на пішохідному переході: пішохід чи автомобіль?
17. Як дізнатись, куди повертатиме транспортний засіб?
18. З якого боку потрібно обходити автобус?
19. Якщо поблизу немає машин, чи можна переходити вулицю на червоне світло?
20. Що слід робити, коли їде машина швидкої допомоги з увімкненою сиреною, а світло для пішоходів — зелене?
ІV. Підведення підсумків бесіди.
Тема 2. Типи перехресть (регульовані та нерегульовані). Правила переходу дороги на перехрестях.
Мета: познайомити учнів з типами перехресть, з правилами дорожнього руху при переході дороги на перехрестях, виховувати у дітей почуття дисциплінованості, безпечної поведінки на вулиці та дорозі; виховувати ціннісне ставлення до власного здоров'я і дотримання правил безпеки на дорозі.
Хід бесіди :
І. Повідомлення теми , мети бесіди .
ІІ. Основна частина бесіди.
Ви вже знаєте, що вулиця, по якій транспорт рухається в одну сторону, називається вулицею з одностороннім рухом. Аналогічно. вулиця, по якій машини рухаються по обидві сторони, називається вулицею з двохстороннім рухом. Місце, де перетинаються вулиці, називається перехрестям. Перехрестя бувають різними. Якщо вулиці перетинають одна одну , то маємо чотирьох стороннє перехрестя. Якщо з двох вулиць одна розташовується прямо, а інша вливається в неї ніби річка – це трьохстороннє перехрестя . Трьохстороннє перехрестя може бути і іншим: бігла одна вулиця і розділи-лась на дві .
З усіх сторін рухаються транспортні засоби до перехрестя. Це саме не-безпечне місце. Перехрестя бувають регульовані та нерегульовані. Регулювання дорожнього руху виконується за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання – світлофора, а також регулювальниками.
Дорожній рух регулюється світлофорами, що мають сигнали червоного, жовтого та зеленого кольорів. Якщо сигнали світлофора мають силуети чоловічка – то їх дія поширюється тільки на пішоходів.
На регульованих перехрестях регулює дорожній рух регулювальник – працівник дорожньої автоінспекції. Він регулює рух – вказує, кому потрібно стояти, а кому рухатись. Щоб розуміти дії регулювальника необхідно знати мову знаків:
А) руки витягнуті в сторони, опущені, або права рука зігнута перед грудьми: з лівої та правої сторони – дозволено рухатись трамваю прямо, всім іншим транспортним засобам – прямо і направо, пішоходам дозволено переходити проїжджу частину ;
Зі сторони грудей і спини – рух всіх транспортних засобів та пішоходів заборонено. Права рука витягнута вперед :
З лівої сторони дозволено рухатись трамваю ліворуч, всім іншим засобам – у всіх напрямках; зі сторони грудей - всім іншим засобам рухатись тільки праворуч; з правої сторони і спини – рух всіх транспортних засобів заборонено. Пішоходам дозволено проходити проїжджу частину за спиною регулювальника.
Б) Рука піднята вгору :
Рух всіх транспортних засобів та пішоходів заборонено по всіх напрямках; рука вказує на транспортний засіб – водій повинен зупинити транспортний засіб в місці , на яке вказує регулювальник , з виконанням всіх правил зупинки.
Регулювальник може подавати і інші сигнали . Сигнал, що подано свистком, служить для зосередження уваги учасниками руху .
На нерегульованих перехрестях водій транспортного засобу, що рухається по неголовній дорозі повинен уступити дорогу транспортному засобу, що рухається по головній дорозі. На перехрестях рівнозначних доріг водій повинен уступити дорогу транспортному засобу, що наближається праворуч.
ОТЖЕ!
Типи перехресть (регульовані, нерегульовані)
Перехрестям називається місце перетину вулиць. Воно є регульованим і нерегульованим. На регульованому перехресті рух транспорту впорядковується за допомогою регулювальника або світлофора. Переходити дорогу необхідно тільки на зелене світло світлофора. Якщо перехрестя регулюється регулювальником, слід підкорятися його сигналам. Пішоходи не повинні затримуватись чи зупинятись на дорозі, переходити перехрестя по діагоналі. За відсутності і світлофора, і регулювальника перехрестя є нерегульованим. Переходити його слід біля знаку «Пішохідний перехід» або дорожньою розміткою «зебра».
Правила переходу дороги на перехрестях
Перехід багатосмугової дороги
Автомобільна дорога, вулиця — це частина території, з усіма розміщеними на ній спорудами, у тому числі в населеному пункті, призначена для руху транспортних засобів (ТЗ) і пішоходів.
Пішохідний перехід — це ділянка проїжджої частини або інженерна споруда, призначена для пересування пішоходів через дорогу.
Багатосмугова дорога — дорога з повздовжніми смугами на проїжджій частині, що мають ширину, достатню для руху ТЗ, і призначені для руху в обох напрямках.
Під час переходу проїжджої частини дороги пішоходи повинні користуватися підземним і надземним пішохідними переходами або переходити дорогу в місцях, позначених спеціальною розміткою чи дорожніми знаками «Пішохідний перехід».
Якщо на ділянках шляхів відсутні позначені пішохідні переходи, переходити дорогу дозволяється на перехрестях по лінії тротуарів або узбіч. Коли перехрестя або позначені пішохідні переходи в межах видимості відсутні, а дорога має не більш ніж три смуги руху для обох його напрямків, дозволяється переходити дорогу під прямим кутом до краю проїжджої частини в місцях, де вона добре проглядається в обох напрямках, і лише після того як пішохід оцінить відстань до транспортного засобу, що наближається, та його швидкість і пересвідчиться у відсутності небезпеки.
Рух організованих груп людей по дорозі дозволяється лише в напрямку руху транспортних засобів колоною не більше за чотирьох осіб у ряд за умови, що колона не займає більш ніж половину ширини проїжджої частини. Спереду і ззаду колони з лівого боку мають перебувати супровідники з червоними прапорцями, а в темний час доби й за умов недостатньої видимості — із запаленими ліхтарями: попереду — білого кольору, позаду — червоного.
Організовані групи дітей дозволяється водити лише тротуарами й пішохідними доріжками, а якщо їх немає — узбіччям дороги, але виключно у світлий період доби й у супроводі дорослих.
У всіх випадках, коли пішохід збирається переходити проїжджу частину або узбіччя, а також поза перехрестям і позначеними переходами, він повинен, перш ніж почати перехід, переконатися в його безпеці, і, насамперед — у відсутності ТЗ, що наближається.
Пішоходи, які не встигли завершити перехід усієї проїжджої частини, повинні пропустити ТЗ, очікуючи на можливість для подальшого руху на острівці безпеки, а за його відсутності — на лінії, що розділяє потоки протилежних напрямків. Продовжувати перехід дороги можна, виконавши ті самі вимоги, що регламентують порядок початку переходу проїжджої частини дороги. Якщо на проїжджій частині зупинився ТЗ або з’явилась інша перешкода, що обмежує огляд, необхідно належним чином переконатися у відсутності ТЗ, що наближаються. При цьому обходити їх слід з того боку, який ближче до ТЗ, що наближаються, тобто ТЗ, який стоїть, слід обходити ззаду
ІІІ. Перевірка знань учнів .
1. Чому перехрестя є небезпечним місцем?
2. Розкажіть про правила переходу вулиць і перехресть.
3. Назвіть правила переходу транспортних магістралей з інтенсивним рухом.
4. Дайте характеристику свого шляху до школи і рух у межах свого мікрорайону.
5. Як виконується регулювання дорожнього руху на регульованих перехрестях ?
6. Як виконується регулювання дорожнього руху на нерегульованих перехрестях ?
7. Якщо регулювальник вказує рукою на транспортний засіб, що повинен робити водій?
ІV. Підведення підсумків.
Тема 3. Правила переходу вулиці після висадки з транспорту
Мета: познайомити учнів з правилами переходу вулиці після висадки з транспорту, навчити обирати найбільш безпечний шлях при переході дороги; розвивати вміння свідомого користування правилами посадки в громадський транспорт і висадки з нього; розвивати здоров’язбережувальні життєві навички, виховувати відповідальне ставлення до обов’язків пішохода, пасажира.
Хід бесіди .
І. Повідомлення теми, мети бесіди.
ІІ. Основна частина бесіди.
Серед причин ДТП на п’ятому місці знаходиться неправильний вихід на проїжджу частину з-за транспорту, що стоїть. Часто на вулицях можна бачити транспортні засоби, що стоять на краю дороги : вантажівки, трактори з причепами, легкові автомашини . Пішоходам, щоб перейти дорогу , доводиться їх обминати. В таких ситуаціях і для пішоходів, і для водіїв виникає ускладнення: погіршується видимість , і як результат: несподівана для пішохода поява автомобіля, чи для водія поява пішохода . Кількість таких ускладнень різко зростає, якщо це зупинка громадського транспорту . Одні пасажири сідають, інші встають. Хтось обминає автобус ззаду, хтось спереду, хтось поспішає, хтось, навпаки стоїть нерухомо. В такій ситуації ймовірність нещасного випадку різко зростає. Уникнути його допоможуть правила, яких треба дотримуватися .
В годину пік на зупинках накопичується багато пасажирів і в момент підходу транспортного засобу вони намагаються підійти до нього, не дочекавшись зупинки. Цього робити не можна . До транспорту слід підходити лише після повної його зупинки..
1. Якщо ви їхали на громадському транспорті, то, виходячи на зупин-ці, йдете лише до тротуару чи узбіччя. Для переходу на протилежний бік вулиці слід користуватися підземним переходом чи пішохідним переходом на перехрестях . Якщо ж таких не має, то дорогу переходять лише тоді, коли транспорт відійде від зупинки і видимість в обидва кінці буде гарною.
2. Якщо ви пасажир трамваю, який їде по середині дороги з багаторядним рухом, то при виході з трамваю переконайтесь, подивившись вправо, що небезпеки не має, а тоді переходьте до тротуару, звільняючи проїжджу частину. Пам’ятайте, що водії транспортних засобів чекатимуть, доки стоїть трамвай .
3. Якщо ви вимушені переходити через дорогу поблизу транспортно-го засобу, що стоїть, пам’ятайте, що обходити його можна лише ззаду . В такому випадку ви бачитимете транспортний засіб, що рухається . І водії бачитимуть вас. Виняток робиться лише для трамваю. Його обходять спереду тому, що трамвайні колії розміщені дуже близько і, обходячи ззаду, ви не в змозі бачити зустрічний трамвай . Дуже небезпечно, коли їздять на підніжках транспортного засобу або чіпляються за борти машин . Це робити заборонено.
Проїзд учнів в кузові транспортного автомобіля дозволяється лише тоді , коли кузов обладнаний сидіннями, а заднє сидіння має спинку. В кузові повинно знаходитись не менше двох дорослих. Висадка здійснюється через правий або задній борт. Дорослий контролює висадку, щоб не допустити дітей на проїжджу частину. На мотоциклах дітей перевозять в колясках з надітим шоломом. Посадка і висадка здійснюється лише на праву сторону.
Правила безпеки на зупинках громадського транспорту
Очікувати транспорт слід у призначеному місці. Якщо ж його немає, потрібно очікувати на тротуарі або на узбіччі. Не можна стояти спиною до транспорту, що наближається. Небезпечно стояти в першому ряді: коли до зупинки підходить транспорт, юрба може виштовхнути під колеса. Не можна намагатись увійти в транспорт, який уже від’їжджає.
Після виходу з транспорту не слід поспішати відразу переходити на другий бік вулиці, краще зачекати, доки транспорт від’їде.
Посадка й висадка з ТЗ
Посадку й висадку пасажирам дозволяється здійснювати після зупинки транспортного засобу. У задні двері автобуса пасажири заходять, а в передні — виходять. Якщо є треті, середні двері, у них можна входити та виходити.
Якщо в транспорт заходить інвалід, жінка з маленькою дитиною, літні пасажири, слід пропустити їх уперед, допомогти ввійти. Якщо вони виходять — допомогти вийти.
Входити в транспортний засіб можна лише в тому випадку, якщо він остаточно зупинився. Упродовж темного часу доби слід уникати порожніх зупинок. Очікувати транспорт краще в багатолюдних місцях, на добре освітленій зупинці.
Правила переходу вулиці після висадки з транспорту
Серед причин ДТП на п’ятому місці перебуває неправильний вихід на проїжджу частину з-за транспорту, що стоїть, особливо в місцях зупинки автотранспорту. Надто часто після виходу з тролейбуса чи автобуса пасажир поспішає на інший бік вулиці і не йде до переходу, а переходить біля зупинки. Обминаючи при цьому транспортний засіб, який ще не відійшов від зупинки. У таких ситуаціях і для пішоходів, і для водіїв виникають ускладнення: погіршується видимість і як результат — несподівана для пішохода поява автомобіля, або для водія — поява пішохода. Саме тоді ймовірність нещасного випадку різко зростає.
Уникнути його допоможуть правила, яких слід дотримуватися.
Якщо ви їхали громадським транспортом, то, виходячи на зупинці, повинні йти до тротуару чи узбіччя. Для переходу на протилежний бік вулиці слід користуватися підземним переходом або пішохідним переходом на перехрестях. Якщо ж таких немає, то дорогу переходять лише тоді, коли транспорт відійде від зупинки і видимість в обидва кінці буде доброю.
Місця для переходу позначаються спеціальними знаками й дорожньою розміткою — «зеброю» та «острівцем безпеки».
Якщо ви — пасажир трамваю, який рухається посередині дороги з багаторядним рухом, то, виходячи з нього, подивіться праворуч і переконайтесь у відсутності небезпеки. А тоді вже йдіть до тротуару, звільняючи проїжджу частину. Пам’ятайте, що водії транспортних засобів чекатимуть, доки стоїть трамвай.
Під час виходу на зупинці з автобуса слід пройти до тротуару, дійти до пішохідного переходу або перехрестя і, переконавшись у безпеці, виходити на проїжджу частину для переходу вулиці. Трамвай, що зупинився, обходять лише спереду (у цьому випадку видно зустрічний трамвай) і лише пішохідним переходом.
Перехрестя, де рух регулюється світлофором або регулювальником, називається регульованим. Під час переходу таких перехресть слід керуватися сигналами світлофора або жестами регулювальника. Якщо ж перехрестя нерегульоване (або ввімкнено лише жовтий сигнал світлофора), пішохід повинен бути максимально обережним. Хоча водій, який повертає, повинен пропустити пішоходів, не поспішайте переходити, якщо не переконалися, що водій пропускає вас. На жаль, водії часто ігнорують це правило. Будьте вдвічі більш обережними, переходячи перехрестя в погану погоду, в умовах поганої видимості та слизької дороги.
Інструктаж з теми «Обережно, дорога. Правила дорожнього руху. Правила посадки в автобус і висадки з автобуса»
• Ніколи не перебігайте дорогу перед транспортом, що наближається.
• Під час переходу дороги спочатку подивіться ліворуч, потім — праворуч.
• Якщо немає тротуару, іти можна узбіччям назустріч руху транспорту.
• Не влаштовуйте ігри на проїжджій частині.
• Не катайтеся на проїжджій частині на велосипеді. Їздити на велосипеді по проїжджій частині дозволяється лише з 14 років.
• Не підходьте близько до посадкового місця, доки автобус не зупиниться остаточно.
• Під час посадки у автобус не штовхайтеся, спочатку пропустіть молодших і літніх.
• Під час руху транспорту не підводьтеся.
• Підводитися можна лише тоді, коли автобус зупиниться повністю.
• Переходити дорогу, вийшовши з транспорту, можна лише після того, як він від’їде, щоб добре було видно проїжджу частину.
• Дотримуючись правил безпеки, ви зберігаєте своє здоров’я і своє життя!
ІІІ. Перевірка знань учнів .
1. Який дорожній знак інформує про зупинку ?
2. Який транспорт називається громадським?
3. Як поводитись у громадському транспорті?
4. Як правильно переходити дорогу після висадки з громадського транспорту?
5. Як це зробити, якщо зупинка знаходиться посередині вулиці
6. Як обходити тролейбус, автобус, трамвай ?
7. Як переходити дорогу після висадки з громадського транспорту ?
8. Чому не можна виходити з автомобіля на проїжджу частину ?
ІV. Підведення підсумків.
Тема 4. Дорожні знаки.
Мета: ознайомити учнів з видами дорожніх знаків, їх призначенням та правилами безпеки на дорозі; розвивати в учнів навички безпечної поведінки на дорозі; виховувати спостережливість, уважність, дисциплінованість.
Хід бесіди
І. Повідомлення теми та мети бесіди.
ІІ. Основний матеріал бесіди.
Дорожні знаки — це символи (умовні позначки), що встановлюються на дорогах для орієнтації учасників дорожнього руху. Дорожні знаки називають «міжнародною мовою вулиць».
На своєму шляху до школи, магазина, театру, стадіону — усюди ви зустрічаєте дорожні знаки. Вони пофарбовані в яскраві кольори й помітні здалеку. Багато з цих знаків вам добре відомі.
Дорожні знаки виконують ту саму роль, що й світлофори, лінії розмітки проїжджої частини вулиць і доріг: вони допомагають регулювати й організовувати рух потоків машин і людей.
Знаки полегшують роботу водіїв, допомагають їм та пішоходам правильно орієнтуватись у складній обстановці дорожнього руху.
Водії добре знають значення дорожніх знаків і вміло користуються ними. Головні знаки повинні добре знати також велосипедисти й пішоходи.
Усі дорожні знаки поділяють на сім груп. Вони відрізняються як за формою, так і за кольором. На знаки нанесено різні малюнки, для того щоб можна було легше визначити їхнє призначення.
Знаки першої групи — попереджувальні (разом — 43): вони попереджують водіїв і пішоходів про можливу небезпеку. Ці знаки установлюють на певній відстані від місця небезпеки так, щоб їх було добре помітно. Форма більшості знаків — трикутник білого кольору з червоною облямівкою.
Знаки другої групи — знаки пріоритету (разом — 6): вони встановлюють черговість проїзду перехресть, а також вузьких ділянок вулиць.
Знаки третьої групи — заборонні (разом — 35): вони забороняють певні дії водіїв і пішоходів, тому їх так називають. Ці знаки мають форму кола білого кольору з червоною облямівкою. Але існують також заборонні знаки, пофарбовані в червоний або блакитний колір.
До четвертої групи входять знаки, що пропонують (разом — 18). Вони пропонують, дозволяють водіям рухатися в певному напрямку, виконувати ті чи інші приписи, зазначені на них. Такі знаки круглі, блакитного кольору.
Знаки п’ятої групи називаються інформаційно-вказівними (разом — 66). Вони інформують водіїв про різну дорожню обстановку. Ці знаки мають форму квадрата або прямокутника з малюнками й написами на зеленому, блакитному або жовтім тлі.
У знаках шостої групи міститься різноманітна інформація, пояснення. Вони допомагають водіям і пішоходам орієнтуватися в дорозі, наприклад сповіщають про місця відпочинку, заправні станції, медичні пункти, місця руху тощо. Ці знаки називають знаками сервісу (разом — 12). Вони мають форму прямокутника й пофарбовані в блакитний колір.
До знаків сьомої групи належать знаки додаткової інформації (таблички) (разом — 50), які допомагають упорядкувати рух потоків транспортних засобів або уточнити, посилити дії знаків.
Усі дорожні знаки зазвичай установлюють праворуч вулиці або дороги лицьовим боком назустріч руху, щоб водії та пішоходи добре їх бачили.
У великих містах і на всіх головних магістралях установлюють знаки з підсвічуванням (усередині них розташовані електричні лампочки). Такі знаки добре помітно ввечері.
Знаки також часто вкривають спеціальною світловідбивною плівкою. У разі освітлення їх фарами автомобілів, що наближаються, вони починають світитися, і водій добре розрізняє такі знаки у вечірній час.
ІІІ. Перевірка знань учнів.
1. Для чого існують дорожні знаки?
2. Назвіть основні групи дорожніх знаків.?
3. Яке призначення у знаків кожної з груп ?.
4. Які форми і колір має кожна група знаків ?
5. Яким дорожнім знаком позначають пішохідні доріжки?
6. Назвіть загальні зовнішні ознаки попереджувальних знаків. (Форма більшості знаків — трикутник білого кольору з червоною облямівкою)
7. Назвіть загальні зовнішні ознаки заборонних знаків. (Мають форму кола білого кольору з червоною облямівкою)
8. Назвіть загальні зовнішні ознаки знаків сервісу. (Мають форму прямокутника й пофарбовані в блакитний колір)
9. Про що попереджає знак «Залізничний переїзд без шлагбаума»? Де його встановлюють?
10. Намалюйте знак «Залізничний переїзд зі шлагбаумом». Про що він попереджає?
11. Де встановлюють знак, на якому зображено дітей?
12. Про що повідомляє знак «Пішохідний перехід»?
13. Намалюйте знак «Небезпечний поворот». Про що він попереджає?
ІV. Підведення підсумків бесіди.
Тема 5. Дорожня розмітка.
Мета: ознайомити учнів з призначенням та видами дорожньої розмітки4 вчити основам «дорожньої азбуки»; виховувати почуття дисциплінованості, безпечної поведінки на вулиці та дорозі; виховувати ціннісне ставлення до власного здоров'я і дотримання правил безпеки на дорозі.
Хід бесіди
І. Повідомлення теми та мети бесіди.
ІІ. Основний матеріал бесіди.
На багатьох вулицях і дорогах, а також на різних дорожніх спорудах (на мостах, естакадах, у тунелях) можна побачити різні лінії, написи та інші позначення, нанесені фарбою білого й жовтого кольорів.
Ці лінії й позначки називають дорожньою розміткою. Дорожня розмітка допомагає водіям і пішоходам орієнтуватися в русі, завдяки чому сприяє підвищенню безпеки руху.
Розмітка може бути горизонтальною й вертикальною. Лінії на проїжджій частині вулиць і доріг називаються горизонтальною розміткою. Їх наносять фарбою переважно білого кольору. Що це за лінії?
Лінії пішохідного переходу
Перехід позначають широкими смугами, нанесеними білою фарбою. Його називають «зеброю».
На широких вулицях пішохідний перехід типу «зебра» іноді доповнюють стрілками. Стрілки нагадують людям, що під час переходу вулиці слід дотримуватись правої сторони пішохідного переходу. Це дозволяє уникнути зіткнення зустрічних потоків пішоходів. Пішоходи не стикатимуться і швидше звільнять проїжджу частину. У результаті не буде заторів транспортних засобів на проїжджій частині.
Лінії, що розділяють зустрічні потоки транспортних засобів
Ці лінії наносять уздовж вулиці або дороги по осі проїжджої частини. Вони можуть бути суцільними або переривчастими. Переривчасті лінії, що розділяють зустрічні потоки, водії автомобілів і велосипедисти можуть перетинати по обидва боки. Перетинати ж суцільні лінії розмітки або рухатися по них забороняється.
Пішоходи повинні пам’ятати, що, дійшовши до лінії поділу зустрічних потоків автомобілів, слід подивитися праворуч, пропустити транспортні засоби й продовжувати перехід вулиці.
Лінії, що поділяють проїжджу частину на смуги (ряди), якими рухаються транспортні засоби в одному напрямку
Дві або три такі паралельні лінії показують водієві, що можна рухатися у два або три ряди.
Лінії, що позначають місця, де велосипедна доріжка перетинає проїжджу частину вулиці або дороги
У місці перетинання наносять переривчасті лінії зі стовщеними штрихами у формі квадратиків.
Велосипедист, перетинаючи вулицю або дорогу, повинен переконатися у відсутності транспортних засобів, які наближаються, і лише після цього може почати рух.
Стоп-лінія
Цю лінію зазвичай наносять на перехрестях перед пішохідними переходами.
Водій автомобіля, мотоцикліст і велосипедист зобов’язані зупинитися біля цієї лінії та чекати, поки сигнал світлофора або жест регулювальника не дозволять їм рухатися через перехрестя.
Лінії, що позначають зупинки транспортних засобів загального користування, які рухаються за встановленими маршрутами
Майданчики, де зупиняється міський транспорт, на проїжджій частині вулиць обводять зиґзаґоподібною лінією жовтого кольору.
Є й інші лінії горизонтальної розмітки, але їх повинні добре знати лише водії.
Вертикальна розмітка
Вона наноситься, наприклад, на поверхні опор мостів, шляхопроводів, огороджень, що встановлюються на небезпечних для руху ділянках доріг, на круглих тумбах, розташованих на острівцях безпеки, тощо.
ІІІ. Перевірка знань учнів.
1. Навіщо потрібна дорожня розмітка ?
2. На які два види розділяють дорожню розмітку?
3. Розкажіть про лінії горизонтальної розмітки.
4. Навіщо наносять «Стоп-лінію»?
5. Як позначається пішохідний перехід?
6. Які лінії дорожньої розмітки особливо добре повинен знати пішохід?
ІV. Підведення підсумків бесіди.
Тема 6. Рух за сигналами регулювальника
Мета: ознайомити учнів з сигналами регулювальника та правилами безпеки при переході вулиці та правилами безпеки на дорозі; розвивати в учнів навички безпечної поведінки на дорозі; виховувати спостережливість, уважність, дисциплінованість.
Хід бесіди
І. Повідомлення теми та мети бесіди.
ІІ. Основний матеріал бесіди.
Регулювання транспортного руху й пішоходів у необхідних випадках здійснюється регулювальниками. Усі учасники дорожнього руху зобов’язані керуватися сигналами регулювальника, навіть якщо вони суперечать сигналам світлофора, дорожнім знакам і розмітці на дорозі.
Повторення. «Сигнали світлофора»
• Хто знає, чим регулюється рух на вулицях і дорогах? (Світлофорами, регулювальниками, дорожніми знаками, дорожньою розміткою)
• Зупинімось на світлофорах. Які ви знаєте види світлофорів? (Транспортні та пішохідні)
• За одночасної роботи транспортного й пішохідного світлофорів сигнали якого світлофора повинен виконувати пішохід? (Пішохідного)
• Підпорядкування сигналам світлофора — обов’язок кожного учасника дорожнього руху. Що означають сигнали світлофора? (Червоний — рух заборонено, жовтий — увага (підготовка до руху), зелений — рух дозволено)
Ознайомлення із сигналами регулювальника
Уявімо ситуацію: на жвавому перехресті перестали працювати світлофори, бо в результаті аварії склалася небезпечна ситуація. Як у цьому випадку регулюється рух? (За допомогою регулювальника)
На перехрестях вулиць і доріг рух транспортних засобів і пішоходів часто регулюється регулювальником.
Регулювальник, спостерігаючи за потоком автомобілів, автобусів, тролейбусів, сам вирішує, кого пропустити в першу чергу, щоб не створювати скупчення. Він віддає накази жестами рук або за допомогою спеціального жезла.
У цьому випадку всі водії та пішоходи підкорюються лише сигналам регулювальника. Тому їх слід добре знати й пам’ятати. Кожен його жест, кожне положення корпуса регулювальника відносно водіїв і пішоходів відповідає певному сигналу світлофора.
Розглянемо жести регулювальника відповідно до сигналів світлофора:
• заборонний (з боку грудей і спини рух усіх транспортних засобів і пішоходів заборонено);
• вимога підготовки до руху (жезл або просто рука підняті вгору — рух усіх транспортних засобів і пішоходів заборонено в усіх напрямках);
• жест дозволу (коли регулювальник стоїть боком, пішоходам дозволено переходити проїжджу частину).
Якщо світлофор працює, але на перехрестя виходить регулювальник, то всі учасники руху — водії автомобілів і пішоходи — повинні підкорятися тільки жестам регулювальника, незалежно від сигналів світлофора.
Для того щоб жести регулювальника у вечірній час були добре помітні, усередині жезла вмонтовують лампочку. Регулювальник натискає на кнопку, лампочка загоряється, і всі бачать, який сигнал подає регулювальник.
Сигнали регулювальника
Сигналами регулювальника є положення його корпусу, а також жести руками, у тому числі з жезлом або диском із червоним світло-відображувачем, які мають такі значення:
1. Руки витягнуті в сторони і опущені вздовж тулуба або права рука зігнута перед грудьми:
з лівого й правого боків — дозволено рух трамвая прямо, нерейковим транспортним засобам — прямо і праворуч, пішоходам дозволено пере-ходити проїзну частину;
з боку грудей і спини — рух усіх транспортних засобів і пішоходів заборонено.
2. Права рука витягнута вперед:
з лівого боку — дозволено рух трамваю ліворуч, нерейковим транспортним засобам — у всіх напрямках;
з боку грудей — усім транспортним засобам дозволено рух тільки праворуч;
з правого боку і з боку спини — рух усіх транспортних засобів заборонено. Пішоходам дозволено переходити проїзну частину за спиною регулювальника.
Регулювальник стоїть до нас боком — шлях пішоходам відкрито ліворуч і праворуч від нього по пішохідних доріжках через проїзну частину. Але на цей самий сигнал регулювальника дозволяється рух для нерейкового транспорту прямо і праворуч. Тому, перш ніж переходити дорогу, потрібно завжди подивитися ліворуч, щоб уникнути наїзду машин, які повертають праворуч. Легко запам'ятати: бережіть лівий бік, де серце!
3. Права рука піднята вгору — рух усіх транспортних засобів і пішоходів у всіх напрямках заборонено. Перехрестя має бути вільним. Це робиться перед зміною дозволеного напрямку руху або для того, щоб пропустити транспортні засоби оперативних служб, які мають спеціальне забарвлення і рухаються з увімкненими проблисковими маячками синього кольору, подаючи спеціальний звуковий сигнал (пожежні, міліція, «швидка допомога», аварійна газова та ін.). Якщо ви не встигли перейти вулицю до моменту подачі цього сигналу, то за-лишайтеся на «острівці безпеки» або, за його відсутності, на лінії, що розділяє транспортні потоки протилежних напрямків. Потрібно завжди чітко пам'ятати про те, що водіям, які не встигли зупинитися на цей сигнал у передбаченому місці, дозволяється не вдаватись до екстреного гальмування і продовжувати рух.
4. Рука вказує на транспортний засіб — водій повинен зупинити транспортний засіб на місці, на яке вкаже регулювальник, дотримуючись правил зупинки..
Регулювальник може подавати й інші сигнали, зрозумілі водіям і пішоходам. Сигнал, Поданий свистком, слугує для привертання Уваги учасників руху. Вимога зупинки транспортного засобу може бути подана також за допомогою гучномовця.
Регулювати дорожній рух може регулювальник – працівник поліції, військової автоінспекції, шляхоексплуатаційної служби, черговий на залізничному переїзді, паромній переправі, дружинник, позаштатний спів-робітник міліції, який має відповідне посвідчення і екіпірування (форма або розпізнавальний знак, жезл, диск із червоним сигналом, червоний прапорець).
Рольова гра «Регулювальник»
Хто бажає виконати роль регулювальника? Запрошую чотирьох бажаючих на роль пішоходів. (Пішоходи виконують сигнали регулювальника.)
ІІІ. Перевірка знань учнів.
1. Хто має право регулювати дорожній рух?
2. Розкажіть, які види сигналів регулювальника ви знаєте.
3. Що означають сигнали регулювальника?
4. Покажіть жести і положення регулювальника, що відповідають червоному, жовтому і зеленому сигналам світлофора.
5. У разі регулювання руху одночасно світлофором і регулювальником чиї сигнали повинні виконувати учасники дорожнього руху?
ІV. Підведення підсумків бесіди.
Тема 7. Пасажир в автомобілі.
Мета: ознайомити учнів з правилами перевезення пасажирів в автомобілі та вантажівках; ознайомити з небезпеками, які можуть загрожувати пасажирам у переповненому транспорті, з діями пасажирів при надзвичайних ситуаціях та аваріях; практично заліплювати правила поведінки в транспорті; розвивати навички свідомого користування правилами дорожнього руху; виховувати бажання бути уважними на вулицях і дорогах.
Хід бесіди
І. Повідомлення теми та мети бесіди.
ІІ. Основний матеріал бесіди.
Посадку та висадку з легкового автомобіля слід здійснювати не на проїжджій частині, а у спеціально відведених для цього місцях або біля бордюру й лише після остаточної зупинки транспорту, головне — не з боку руху транспорту.
Під час руху автомобіля не можна відволікати водія, чіпати ручки дверей, гратися гострими предметами, висовувати руки й голову у вікна автомобіля, обов’язково слід користуватися ременями безпеки.
Потенційна небезпека пасажирських місць
Усередині салону автомобіля для пасажира існують такі фактори травмування:
• наявність зайвих пасажирів;
• багаж на задньому сидінні;
• імовірність пересування пасажира всередині салону;
• наявність виступів усередині автомобіля;
• незакріплені предмети.
Захисні системи, їхнє призначення
Найнебезпечнішим є переднє сидіння поруч із водієм, тому перевезення дітей віком до 12 років на цьому сидінні суворо заборонено.
До захисних систем салону автомобіля належать:
• підголівники;
• ремені безпеки (під час руху автомобіля ремені мають обов’язково бути пристебнуті);
• надувні подушки безпеки;
• безпечні колисочки для дітей віком до 1 року;
• безпечне крісло для дітей дошкільного віку.
Як треба поводитись при посадці та висадці з ТЗ?
Посадку (висадку) пасажири мають робити після зупинки ТЗ тільки з посадкової площадки, а у випадку її відсутності - з тротуару чи узбіччя, але не з боку суміжної смуги для руху.
Як треба поводитись у салоні ТЗ?
• Пасажири повинні сидіти й бути пристебнутими ременями безпеки на передніх місцях в автомобілі чи стояти у призначених для цього місцях, тримаючись за поручень чи інший пристрій, конструкцію.
• Забороняється відволікати водія від керування ТЗ, відчиняти двері до зупинки, перешкоджати закриттю дверей і використовувати для поїздок підніжки та виступи ТЗ. Під час руху забороняється стояти в кузові вантаж-ного автомобіля, сидіти на бортах чи у необладнаному для сидіння місці
Правила безпеки для пасажирів вантажного автомобіля
1. Сідати і виходити пасажири повинні через задній борт автомобіля, а також із боку тротуару або узбіччя дороги. Виходити бік проїзної частини з вантажного автомобіля категорично забороняється.
2. Увійшовши до кузова, кожний повинен зайняти місце для сидіння.
3. Починати сідати, у вантажний автомобіль і виходити з нього можна тільки після повної зупинки автомобіля коло тротуару або узбіччя дороги.
4. Прибувши до пункту призначення, потрібно виходити з кузова в порядку черги, в бік тротуару чи узбіччя дороги або через задній борт із переходом у бік тротуару чи узбіччя дороги.
5. Під час руху транспортного засобу пасажирам забороняється стояти в кузові автомобіля, переміщуватися з місця на місце сидіти на бортах, перевисати через борти, тому що це може призвести до дорожньо-транспортної пригоди, у тому числі й того, що пасажир випаде з кузова автомобіля.
6. Пасажирам вантажного автомобіля, які супроводжують вантаж, забороняється сидіти на вантажі в кузові, якщо вантаж розташовується на одному рівні з бортами або виступає вище за них.
Перед виїздом вантажного автомобіля з пасажирами необхідно зробити ретельний технічний огляд. Виїжджати дозволяється за умов повної справності транспортного засобу, хорошого стану номерного знака (він має розташовуватися на задній стінці кузова з чітко помітними буква-ми й цифрами) і наявності розпізнавального знака про перевезення людей «Автопоїзд». В автомобілі мають бути аптечка й вогнегасник. Водій вантажного автомобіля перед початком руху зобов'язаний проінструктувати пасажирів про те, як правильно сідати, виходити, розміщуватися |в кузові та поводитись під час руху. Водій вантажного автомобіля під час поїздки повинен мати при собі посвідчення на право водіння автомобілями, дорожній листок, реєстраційні документи на автомобіль.
Швидкість руху вантажного автомобіля, що перевозить людей на будь-яких дорогах, має не перевищувати 60 км/год, а в житловій і пішохідній зоні — 20 км/год.
Як треба поводитись при виході з ТЗ?
• Виходити дозволяється тільки після повної зупинки.
• Виходячи з трамваю, не можна затримуватися на проїзній частині: слід по-дивитися праворуч і, якщо немає машин, що наближаються, вийти на троту-ар. Трамвай можна обходити попереду, а автобус і тролейбус - позаду.
Що слід робити при надзвичайних ситуаціях у пасажирському транспорті?
• Оцініть ситуацію. Використовуйте для виходу двері, аварійні виходи, вентиляційні люки.
• Вистрибуйте із салону, не торкаючись поручнів, тому що трамвай або тролейбус можуть знаходитися під струмом. Якщо в салоні виникла пожежа, негайно сповістіть про це водія й пасажирів; спробуйте зупинитись, відчиніть двері або натисніть кнопку аварійного відкриття дверей. Поста-райтесь використовувати для гасіння вогнегасник, який має знаходитись у салоні, а також інші підручні засоби.
• При блокуванні дверей використовуйте для евакуації аварійні люки на даху й виходи через бічні вікна. Якщо видавити скло не вдається, а салон наповнюється димом, розбийте скло: тримаючись за поручень, вдарте обома ногами в кут скла. При евакуації поводьтесь обережно, тому що металеві частини трамваїв і тролейбусів можуть бути під напругою через порушення захисної ізоляції.
• При горінні гуми і пластиків виділяються отруйні гази, тому залишайте салон швидко, закриваючи ніс і рот вологою хусткою, рукавом.
• При будь-якій пожежі, усіма способами боріться з панікою. Рятуйте в першу чергу, дітей, старих і жінок. Вибравшись із палаючого салону, відразу ж починайте допомагати іншим, надайте посильну допомогу потерпілим.
• Якщо автобус упав у річку, зберігайте спокій і не прагніть відразу зали-шити салон, тому що зустрічний потік води не дасть вам цього зробити. Почекайте кілька секунд, поки салон заповниться водою. Якщо двері закриті, скористайтесь аварійним вікном. Відкрийте його чи вибийте і, затримавши подих, пірнайте.
• Якщо машина впала у воду, вона може якийсь час триматися на плаву. Однак дверцята відчиняти не слід - машина почне різко занурюватися. Вибиратися слід через відчинене вікно. При зануренні під воду зі зачиненими вікнами та дверима повітря в салоні автомобіля тримається кілька хвилин. Варто ввімкнути фари (щоб машину було легше шукати), активно провентилювати легені, позбутися зайвого одягу, не забути захопити документи.
• Ви маєте вибратися через двері або вікно. Узявшись руками за дах машини, підтягніться, а потім різко пливіть нагору. Якщо двері заклинило, а скло не опускається, треба розбити лобове скло. Вибратися назовні можна, коли машина наповнилася водою наполовину. Якщо розкрити двері й спробувати відразу вбиратися, Вам буде заважати потік води, що буде поступати в салон. Опинившись назовні, пам'ятайте, що у Вас не менше 30 - 40 секунд. Цього досить, щоб випливти на поверхню.
Що робити, якщо аварія неминуча?
• Не залишайте машину до її зупинки (шансів вижити в машині у 10 разів більше, ніж при «катапультуванні»).
• Коли удар неминучий, найголовніше - завадити своєму переміщенню вперед і захистити голову. Упріться ногами в підлогу, голову нахиліть уперед між рук, напружуючи всі м'язи, упріться руками для пом'якшення удару.
• Найнебезпечніше місце для пасажирів - переднє сидіння, тому дітям до 12 років не можна там знаходитися без спеціального обладнання.
• Після того, як стався удар, спочатку треба визначитися, де й у якому положенні Ви знаходитесь, чи немає пожежі, чи не підтікає бензин.
• Залежно від ситуації рухайтесь до виходу. Якщо двері не відчинилися, відчиніть або розбийте вікна
ІІІ. Перевірка знань учнів.
1. Які правила перевезення пасажирів ТЗ ти знаєш ?
2. Як треба поводитись у салоні авто ?
3. Які існують додаткові правила для перевезення пасажирів вантажівками?
4. Що слід робити при надзвичайних ситуаціях у пасажирському транспорті?
5. Що робити, якщо аварія неминуча?
ІV. Підведення підсумків бесіди.
Тема 8. Основні види ДТП. Поведінка при ДТП.
Мета: проаналізувати причини і наслідки ДТП та ознайомити учнів з правилами поведінки при ДТП; сприяти формуванню навичок безпечного користування громадським та приватним транспортом; розвивати аналітичне мислення учнів, навички досягнення раціональної послідовності дій у разі потрапляння в небезпечну ситуацію; виховувати прагнення до само оцінювання різних видів своєї діяльності.
Хід бесіди
І. Повідомлення теми та мети бесіди.
ІІ. Основний матеріал бесіди.
3 кожним роком автомобілів у нашій країні стає дедалі більше. Зростає кількість пішоходів і пасажирів на транспорті.
Складнішою стає обстановка на вулицях міст і селищ, на магістралях і дорогах країни, зростає небезпека дорожньо-транспортних пригод. І тому всім учасникам руху — водіям і пішоходам — треба бути особливо дисциплінованими і уважними на вулицях і дорогах.
Статистика підтверджує, що багато дорожньо-транспортних пригод відбувається з вини пішоходів. Особливо часто потрапляють у біду діти.
Справа в тому, що багато школярів ще погано знають правила дорожнього руху. Вони забувають, на який сигнал світлофора дозволяється перехід вулиці, не знають правил переходу регульованих і нерегульованих перехресть.
Ось, наприклад, діти дійшли до середини вулиці, а в цей час загорілося червоне світло світлофора. Як вони повинні вчинити? Чи можна йти далі?
Деякі школярі порушують правила руху через свою неуважність, недисциплінованість.
Часто, наприклад, трапляються такі випадки. Йде вулицею хлопчик і раптом бачить на протилежній стороні свого друга. Забуваючи про все, він кидається через дорогу. Цей хлопчик грубо порушує правила дорожнього руху, перебігає проїзну частину близько перед транспортними засобами, що рухаються. А це ж дуже небезпечно! Його поява на проїзній частині перед автомобілем — повна несподіванка для водія, і уявіть собі, що вулиця добре проглядається, водій спокійно веде автомобіль, попереду перешкод немає. і раптом перед ним з'являється людина. Водій різко гальмує. Але ж автомобіль одразу зупинити неможливо. І учень-порушник потрапляє у біду.
Діти, проявляючи недисциплінованість, порушуючи правила руху, не тільки самі ризикують, а й наражають на небезпеку життя інших пішоходів, водія автомобіля. Дорожньо-транспортні пригоди тягнуть за собою й поломку, псування майна.
Тож, ще раз нагадаємо правила безпечної поведінки на дорозі.
• Пішоходи мають рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках з правого боку.
• Якщо немає тротуарів, пішохідних доріжок або пересуватися по них неможливо, перехожі можуть рухатися по велосипедних доріжках або краю проїзної частини назустріч руху транспортних засобів (ТЗ) з лівого боку дороги.
• У темний час доби та в умовах недостатнього освітлення при русі по проїзній частині чи узбіччю, пішоходи повинні позначити себе для інших учасників дорож-нього руху якимись предметами, що відбивають світло.
• Переходячи вулицю, треба спочатку подивитися ліворуч, а досягши середини, - праворуч.
• Не можна виходити й вибігати на проїзну частину, заважати руху ТЗ.
• Не можна виїжджати на проїзну частину, коли катаєтесь на роликах, скейтборді.
• При переході вулиці й дороги скейтборд необхідно нести в руках.
• Пішоходи мають переходити проїзну частину по пішохідних переходах, у тому числі підземному та надземному, а у випадку їх відсутності - на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч.
• При відсутності переходу або перехрестя дозволяється переходити дорогу під прямим кутом до краю проїзної частини лише при відсутності небезпеки.
• У місцях, де є світлофор чи регулювальник, переходити вулицю можна тільки за їхніми сигналами.
• Не можна переходити проїзну частину, якщо число смуг в одну сторону більше двох, коли рухається машина зі спеціальними звуковими сигналами, якщо це швидкісна дорога.
• На регульованих залізничних переїздах при переході потрібно керуватися положенням шлагбаума (відкритий, закритий), звуковими та світловими сигналізація-ми, сигналами чергового по переїзду.
• Забороняється переходити залізничний переїзд при опущеному шлагбаумі або тоді, коди він починає опускатися. Також не можна рухатися, якщо до переїзду в межах видимості наближається потяг. При видимості потягу (локомотива, дрезини) навіть на великій відстані перетинати переїзд не можна. Треба навчитися розраховувати, коли до машини буде далеко, а коли близько: навіть при швидкості ТЗ 60 км/годину гальмовий шлях автомобіля складає більше 15 м.
• Особливу увагу при переході автомобільних доріг зверніть на ТЗ, які перевозять негабаритні вантажі, вибухові, радіоактивні й інші небезпечні вантажі. Переходити дорогу слід тільки після їхнього проїзду.
Головні причини ДТП
Наразі будь-який вид транспорту становить потенційну загрозу здоров’ю та життю людини. Технічний прогрес водночас із комфортом і швидкістю пересування приніс і значні загрози. Залежно від виду транспортної аварії можливе отримання травм і опіків, у тому числі небезпечних для життя людини.
Підраховано, що з моменту появи перших автомобілів на вулицях і дорогах нашої планети загинуло понад 7 млн. людей. І нині щорічно гине до 300 тис. осіб. Крім того, мільйони людей отримують різноманітні травми. Ось чому питанням безпеки руху приділяється серйозна увага в усіх країнах світу.
Близько 75 % усіх аварій на автомобільному транспорті трапляється через порушення водіями Правил дорожнього руху. Найнебезпечнішими видами порушень, як і колись, залишаються перевищення швидкості, ігнорування дорожніх знаків, виїзд на смугу зустрічного руху та керування автомобілем у нетверезому стані. Дуже часто причинами аварій є погані дороги (головним чином слизькі), несправність машин (на першому місці — гальма, на другому — рульове керування, на третьому — колеса та шини).
Особливість автомобільних аварій полягає в тому, що 80 % поранених гине упродовж перших 3 годин від кровотечі.
Головні причини, через які трапляються дорожньо-транспортні пригоди з вини водія
Неуважність водія. Мобільні телефони, диски, їжа, набирання текстових повідомлень тощо дуже відволікають від дороги. У 80 % випадків причиною зіткнення є саме неуважність водія.
Ризикована поведінка за кермом. До цього можна зарахувати ігнорування сигналів світлофора, дорожніх знаків, а також зміну ряду та підрізання. Різниця між ризикованою поведінкою та неуважністю водія полягає в тому, що перша найчастіше є усвідомленою.
Висока швидкість. Швидкість перевищує більшість водіїв, але молоді й недосвідчені роблять це набагато частіше. Згідно зі статистикою, третина всіх аварій, у яких гинуть люди, відбувається з провини молодих водіїв, які перевищили швидкість.
Керування в нетверезому стані. Під дією алкоголю люди не дотримуються елементарних правил, знижується швидкість реакції.
Недотримання дистанції. Дотримання дистанції — важливий фактор, що запобігає зіткненню. За швидкості 97 км/год. для остаточної зупинки автомобілю потрібно від 36 до 43м, а багатьом позашляховикам — додаткові 1,5–3 м.
Ігнорування ременів безпеки.
Неправильна поведінка в екстремальних ситуаціях. Уміння уникати аварій виробляється з досвідом. Автомобілісти-початківці набувають навичок упевненого керування поступово й часто потрапляють у ситуації, коли часу для прийняття рішення залишається замало. Висока швидкість і неуважність водія лише погіршують ситуацію.
Керування автомобілем у сонному стані.
Пішоходи також є учасниками руху, і до того ж їх значно більше, ніж водіїв. Але пішоходи не складають іспитів з правил дорожнього руху, які вони знають гірше від водіїв. Пішоходи менш дисципліновані. Цим можна пояснити той факт, що пішоходи частіше порушують порядок на вулицях, ніж водії.
З яких причин найчастіше відбуваються нещасні випадки? Статистичні дані такі:
• перехід і перебігання вулиці перед транспортними засобами — 27 %;
• перехід вулиці в недозволених місцях та на червоний сигнал світлофора — 27 %;
• неуважність під час переходу вулиць — 17 %;
• нетверезий стан пішохода — 14 %;
• несподіваний вихід з-за транспортного засобу, що стоїть, — 9 %;
• інші причини — 6 %.
Отже, більшість нещасних випадків відбувається через грубі порушення правил руху. Якщо пішоходи добре знатимуть правила й не порушуватимуть їх, цього можна буде уникнути.
Нещасні випадки з дітьми найчастіше трапляються, коли ті перебігають вулиці в недозволених місцях і перед транспортом, що рухається. З цієї причини відбувається 50 % усіх нещасних випадків з дітьми. Якщо ж учні добре знатимуть правила і виконуватимуть їх, то кількість ДТП з цієї причини скоротиться.
Якщо проаналізувати статистику ДТП щодо місяців року і навіть часу доби, то вималюється така картина. Випадки дитячого травматизму зростають навесні — у травні й червні. Потім відбувається зниження і новий спалах у вересні й жовтні. Упродовж доби найнебезпечнішими є години з 12-ї до 17-ї.
Практика свідчить про те, що нещасні випадки трапляються не лише з тими дітьми, які не знають правил дорожнього руху, але і з тими, що вивчили їх, але не завжди виконують, поводяться на дорогах неуважно і недисципліновано.
Зростання кількості транспортних засобів, числа пішоходів, швидкості руху машин ускладнюють боротьбу з нещасними випадками. Але це не означає, що кількість ДТП буде зростати і на вулиці виходити небезпечно. Головне — добре знати правила дорожнього руху, вести себе на дорогах і вулицях уважно й дисципліновано, тоді кількість ДТП і нещасних випадків скоротиться.
Головні види ДТП
Головні причини транспортних аварій:
• неуважність учасників дорожнього руху;
• недотримання правил безпеки водіями транспортних засобів і пасажирами;
• порушення правил дорожнього руху пішоходами;
• поламки транспорту;
• неправильний вихід на проїжджу частину з-за транспорту, що стоїть;
• незадовільний стан проїжджої частини вулиць і доріг;
• погані погодні умови.
Особливості сучасного транспорту: висока швидкість, величезна руйнівна сила через різке зупинення й зіткнення, висока пожежонебезпечність.
Поведінка під час ДТП
Особливо небезпечним транспортний засіб є в таких випадках:
• під час посадки й висадки;
• у разі екстреного гальмування, особливо під час мряки й ожеледиці;
• під час руху автомобіля, що має несправності, за яких заборонено його експлуатацію.
Найбільш поширені види ДТП — це наїзд на пішохода, зіткнення, перекидання автотранспорту. Існує кілька правил для тих, хто виявився свідком або учасником ДТП:
• за будь-яких обставин не залишати постраждалого без допомоги;
• негайно повідомити про пригоду в поліцію (це не обов’язково в разі відсутності жертв, а в учасників — претензій одне до одного);
• намагатися нічого не змінювати на місці пригоди;
• свідкам наїзду або аварії, після якої водій залишив місце пригоди, — запам’ятати й записати номер, марку, колір і прикмети машини та водія, викликати швидку допомогу, сповістити дорослих і працівників поліції.
Якщо ви їдете на передньому місці пасажира, закрийте голову руками та ляжте на бік, розтягшись на сидінні. Перебуваючи на задньому сидінні, упадіть на підлогу. Якщо поруч із вами дитина — накрийте її собою.
Як діяти після аварії? З’ясуйте, у якому місці автомобіля та в якому положенні ви перебуваєте, чи не горить автомобіль та чи не підтікає бензин (особливо в разі перевертання). Якщо двері заклинило, залиште салон автомобіля через вікна, відчинивши їх або розбивши важкими підручними предметами. Вибравшись із машини, відійдіть від неї якнайдалі — можливий вибух.
Після цього намагайтеся зберігати спокій, огляньте себе та місце аварії, по можливості надайте само- та взаємодопомогу. Слід пам’ятати, що життя потерпілого залежить від вчасної та кваліфікованої медичної допомоги.
ОТЖЕ!
Види ДТП
Наїзди (на перешкоду, пішохода, велосипедиста, тварину)
Перевертання
Зіткнення (у разі цих видів ДТП висока імовірність пожеж і вибухів)
Причини можуть бути підсилені:
- Поганим станом доріг ( у т.ч. сміття чи сторонні предмети на дорогах;
- Погіршення здоров’я водія;
- Несприятливими погодними умовами;
Правила поведінки під час ДТП:
- сповзти на підлогу;
- закрити голову руками, притиснути її до колін і впасти на бік;
- після зупинки через двері чи вікно (його слід відчинити або розбити ) вибратися назовні з кузова чи салону;
- за можливості надати допомогу іншим потерпілим;
- відійти від транспорту на велику відстань, оскільки можливий вибух;
- якщо автомобіль затонув у воді, то вийти з нього можна через опущене (чи вибите) скло (у воді автомобілі не вибухають).
Положення тіла, які знижують ризики травмування під час ДТП
1.Захистити голову руками, притиснути її до колін і впасти на бік.
2.Сповзти на підлогу.
3.Дії свідка ДТП:
- запам’ятати номер, марку та колір автомобіля, учасника ДТП, але який намагається втекти з місця ДТП;
- сповістити працівників ДПС або міліції;
- у разі наявності потерпілих викликати «швидку допомогу»
Зміст повідомлення: 1) подія; 2) адреса; 3)хто телефонує (додати що дитина, оскільки поряд відсутні дорослі;
4.Зателефонувати батькам та спілкуватися з працівниками ДПС у їх присутності.
5. Звернутися по допомогу до інших водіїв або дорослих.
6. Виконувати накази працівників державних служб або дорослих щодо надання допомоги потерпілим.
7. Не повідомляти нікому, крім працівників ДПС, свої особисті дані.
У в а г а!
1. Розголошення учасниками ДТП даних про свідків – це кримінальний злочин.
2. Спілкування неповнолітніх дітей з юристами та учасниками ДТП можливе тільки в присутності батьків (опікунів) або вчителів.
3. Якщо транспортний засіб з’їхав з дороги або перекинувся, до нього підходити не можна, оскільки є ймовірність вибуху.
Перша допомога в разі ДТП.
1. Оцінити стан потерпілого залежно від ушкоджень.
2. Зупинити кровотечу.
3. Провести протишокові заходи.
4. За потреби провести штучне дихання.
5. У разі підозри на переломи зафіксувати тіло чи кінцівки.
6. Накласти пов’язки на рани.
7. Викликати «швидку медичну допомогу» та рятувальні служби.
Що робити, якщо Ви стали свідком чи учасником дорожньо-транспортної пригоди (ДТП)?
• Не залишайте потерпілого без допомоги, викличте швидку допомогу.
• Негайно повідомте про подію відповідний орган контролю.
• Необхідно запам'ятати й одразу запишіть номер, марку, колір і будь-які прикмети машини й водія, на випадок, якщо водій-винуватець ДТП намагатиметься втікати
ІІІ. Перевірка знань учнів.
1. Які основні причини дорожньо-транспортних пригод?
2. Чи були ви свідком ДТП ? Розкажіть про це.
3. Які наслідки ДТП ?
4. Як треба діяти, якщо ви стали свідком ДТП ?
5. Пригадайте правила безпечної поведінки на дорозі.
ІV. Підведення підсумків бесіди.
Тема 9. Безпека руху велосипедиста
Мета: ознайомити учнів з організацією дорожнього руху велосипедистів та правилами безпеки при користуванні велосипедом; ознайомити учнів із важливими елементами конструкції велосипеда, перевагами і недоліками цього виду транспорту; розвивати увагу та швидкість реакції; виховувати відповідне ставлення до обов’язків велосипедиста. .
Хід бесіди
І. Повідомлення теми та мети бесіди.
ІІ. Основний матеріал бесіди.
Багато хто має велосипеди. Це дуже зручна машина. На ньому приємно кататися, можна з'їздити до товариша, у справах, на прогулянку.
Їздити на велосипеді може навіть найменший, але тільки там, де не рухаються автомобілі — на закритих майданчиках, стадіонах, за містом та в інших безпечних місцях.
По вулицях і дорогах, по велодоріжках дозволяється їздити дітям, яким виповни-лося 14 років. А якщо велосипед з підвісним двигуном, то з 16 років.
Учням може бути дозволено їздити по вулицях і дорогах на велосипеді без підвісного двигуна з 12 років, а з підвісним двигуном — з 14 років.
Перш ніж виїжджати на велосипеді, необхідно навчитися добре їздити на ньому, вивчити правила руху. За правилами дорожнього руху велосипедисти прирівнюються до водіїв транспортних засобів.
Учитися кататися на велосипеді можна лише в тих місцях, де немає автомобільного руху (у дворі, на стадіоні, території оздоровчого табору). Під час їзди необхідно стежити за рухом транспортних засобів, пішоходів, сигналами світлофорів, водіїв. І якщо велосипедист ще не одержав достатніх навичок водіння, а вже виїжджає на вулицю чи дорогу, то він може легко потрапити в біду. Будь-який транспортний засіб, зіткнувшись з велосипедом, залишиться неушкодженим, а велосипедист одержить травму, і велосипед буде розбитий.
Буває, що учні молодшого віку виїжджають на вулицю і потрапляють у потік машин. Не знаючи правил руху, не маючи твердих навичок водіння, вони наражають себе і оточуючих на велику небезпеку. Обов'язок старших товаришів — зупиняти таких порушників і направляти їх кататися у двори, на стадіони. Не можна їздити по тротуарах і пішохідних доріжках, по І алеях парків, бульварів.
Збираючись у поїздку, треба ретельно оглянути велосипед, перевірити його спорядження. Машина повинна мати надійні гальма, оскільки ними у дорозі доводиться користуватися багато разів. Кермо повинно бути добре закріплене. Якщо гальма несправні, а кермо не закріплене, то виїжджати на такому велосипеді не можна. час руху колеса не робили вісімки). Потрібно також перевірити тиск у шинах, затягнення різьбових з'єднань в осях передніх і задніх коліс, а також в інших місцях.
Велосипед повинен мати справний дзвоник для подавання звукового сигналу. Спереду і ззаду машини повинні бути встановлені ліхтарі: спереду ліхтар з білим світлом, а ззаду з червоним світлом і червоним світловідбивачем.
Переконавшись у тому, що велосипед справний, можна спокійно робити поїздку. У п'ятому класі ви вже ознайомилися з основними правилам руху для велосипедистів. Ви знаєте, що їздити на велосипеді по вулицях і дорогах можна тоді, коли вам виповнилося 14 років. При цьому треба добре вміти керувати машиною, відмінно знати правила безпеки руху.
Велосипедист, виїжджаючи на дорогу, стає, як і водій автомобіля, автобуса, тролейбуса, рівноправним учасником дорожнього руху. У багатосмуговому потоці машин він займає першу смугу, їде біля тротуару, на відстані не більше одного метра від нього чи краю проїзної частини дороги.
Рухатися можна тільки в один ряд, один за одним. Виїжджати з крайньої правої смуги дозволяється лише для об'їзду чи обгону. При цьому треба попереджати водіїв, які їдуть ззаду, подавати сигнал повороту ліворуч — витягнути ліву руку вбік або праву зігнути у лікті вгору. Закінчивши об'їзд, велосипедист знову займає місце у правій крайній смузі.
А як бути, коли треба повернути ліворуч чи зробити розворот, щоб поїхати у зворотному напрямку? Треба пам'ятати, що лівий поворот чи розворот велосипедисту дозволяється робити, не сходячи з велосипеда тільки на перехрестях і в тому випадку, якщо він повертає з вулиці, де є одна смуга руху в даному напрямку і по ній не ходять трамваї. При цьому слід завжди пропускати зустрічні транспортні засоби.
У всіх інших випадках, для того щоб зробити поворот ліворуч чи розворот, треба зійти з велосипеда і, тримаючи його за кермо, перейти через дорогу, дотримуючись правил руху для пішоходів.
Особлива увага потрібна при переїзді нерегульованих перехресть.
Велосипедист повинен керуватися попереджувальними знаками і правилом: на перехресті рівнозначних доріг завжди пропускати транспортні засоби, які наближаються справа, незалежно від напрямку його руху.
Якщо на вулиці чи дорозі є велосипедна доріжка, позначена дорожнім знаком «Велосипедна доріжка», то їдуть тільки по ній. На нерегульованому перехресті велосипедної доріжки з дорогою всі велосипедисти повинні давати дорогу транспорт-ним засобам, які рухаються по дорозі.
Велосипедистам дозволяється: їздити по обочині дороги, не заважаючи при цьому пішоходам; перевозити вантаж за тієї умови, що він не заважатиме керу-вати машиною і не виступатиме більш ніж на півметра по довжині і ширині за габарити велосипеда. Якщо цих вимог не дотримуватися, керувати велосипедом буде важко. Крім того, за виступаючий предмет можуть зачепити інші транспортні засоби, а це може призвести до нещасного випадку.
Головні правила, які потрібно пам’ятати й виконувати під час їзди на велосипеді
Виїжджаючи з дому, перевірте кермо (чи легко воно повертається) та шини, роботу ручного й ніжного гальм і дзвінка.
Заборонено їздити на проїжджій частині вулиці, тротуарами, а також у місцях, де можна випадково виїхати на дорогу. Кататися слід у спеціально відведених місцях (спортивний майданчик, стадіон тощо).
Не можна кататися тротуарами та доріжками садів, бульварів і парків, щоб не зачепити пішохода або малюка, який грається.
Дітям віком до 14 років категорично забороняється їздити на велосипеді дорогою.
Велосипед має бути обладнаний світловідбивачами: спереду — білого кольору, з боків — оранжевого, ззаду — червоного.
Велосипедистові забороняється:
• рухатися проїжджою частиною, коли поряд є велосипедна доріжка; рухатися тротуарами й пішохідними доріжками (крім дітей на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);
• під час руху триматися за інший транспортний засіб;
• буксирувати велосипед;
• їздити, не тримаючись за кермо, та знімати ноги з педалей;
• керувати велосипедом з несправним гальмом і звуковим сигналом, а також без освітлення у темний час доби та в умовах недостатньої видимості.
Про технічні вимоги до велосипеда
До велосипеда, як до будь-якого транспортного засобу, пред'являють технічні вимоги, які повинні забезпечувати безпеку руху.
Кожний велосипедист, як і будь-який водій, зобов'язаний добре знати будову своєї машини і постійно підтримувати її у хорошому технічному стані.
Виїжджати на вулицю на несправному велосипеді не можна. Перед поїздкою тре-ба переконатися в тому, чи в порядку кермо гальма і дзвінок. Сидіння треба встановити по своєму зросту: при нижньому положенні педалі нога, яка опирається на неї, повинна бути трохи зігнута в коліні (але не витягнута), інакше буде важ-ко керувати велосипедом. Треба перевірити, як працюють ліхтарі спереду і ззаду. Ззаду повинен бути відбивач світла: адже, можливо, доведеться їхати, коли вже стемніє, а по дорозі рухаються машини, мотоцикли. Треба, щоб водії у темряві вчасно помітили велосипедиста.
Учіться самостійно доглядати за велосипедом: самі робіть змащення його вузлів, заміну ламп, кріплення деталей, розбирання дзвінка (сигналу), а також усувай-те інші несправності.
Кілька порад
Купуючи велосипед, підбирайте його за своїм зростом. Велосипедисту необхідно надійно володіти машиною, тому керування нею повинно бути зручним. На занадто високому велосипеді сидіти незручно, ноги не дістають до педалей і тому ним важко керувати. Незручно також водити велосипед, якщо він малий. Не катайтеся удвох на одномісному велосипеді. Це забороняється правилами дорожнього руху.
Не можна їздити на велосипеді, тримаючись за кермо однією рукою чи взагалі не тримаючись за нього. Ті, хто бажає таким чином показати свою хвацькість, спритність, дуже часто потрапляють у різні неприємні історії.
Не чіпляйтеся за задній борт вантажного автомобіля, що їде. Адже варто машині загальмувати чи круто повернути, як велосипедист із силою вдариться об кузов. А якщо водій автомобіля різко додасть швидкості, то що тоді? У всіх випадках такого горе-велосипедиста чекає сумна доля: він може залишитися калікою на все життя, а то й розбитися на смерть.
Завжди з великою обережністю об'їжджайте автомобіль, що стоїть біля тротуару. Водій автомобіля чи пасажир можуть раптово відчинити двері, вдарити вас, і ви ризикуєте втратити рівновагу, впасти.
ІІІ. Перевірка знань учнів.
1. З якого віку дозволяється учням їздити на велосипеді по вулицях і дорогах?
2. Де можна навчитися їздити на велосипеді?
3. Що необхідно перевірити перед виїздом на велосипеді?
4. Як повинен бути обладнаний велосипед для їзди у вечірній час?
5. Де заборонено їздити на велосипеді ? З якого віку дітям дозволяється їз-дити на велосипедах по вулицях і дорогах?
6. Розкажіть, яких правил повинен дотримуватися велосипедист, рухаючись
по вулицях і дорогах.
7. Як повинен бути обладнаний велосипед для їзди у вечірній час?
8. Чи може велосипедист робити поворот наліво, не сходячи з велосипеда? А направо?
9. Який попереджувальний сигнал подає велосипедист перед поворотом, обгоном, об'їздом?
10. Покажіть, як велосипедист подає сигнал гальмування.
11. Чому небезпечно їздити на несправному велосипеді?
12. Чому небезпечно їздити на велосипеді, не тримаючись за кермо?
13. Чому не можна чіплятися до автомобіля?
14. Як треба підбирати для себе велосипед?
ІV. Підведення підсумків бесіди.
Тема 10. ПІДСУМКОВЕ ЗАНЯТТЯ З ПДР
Мета: перевірити знання учнів з правил дорожнього руху
Запитання до заліку
1. Для чого існують правила дорожнього руху?
2. Розкажіть про правила переходу заміської дороги.
3. Чому небезпечно переходити дорогу біля крутого повороту?
4. Розкажіть, які види світлофорів ви знаєте. Намалюйте їх.
5. Що означають сигнали пішохідного переходу?
6. Розкажіть про свій шлях до школи. Намалюйте його.
7. Яким дорожнім знаком позначають пішохідні доріжки?
8. З якого віку дозволяється учням їздити на велосипеді по вулицях і дорогах?
9. Як виконується регулювання дорожнього руху на регульованих перехрестях ?
10. Як виконується регулювання дорожнього руху на нерегульованих перехрестях ?
11. Якщо регулювальник вказує рукою на транспортний засіб, що повинен робити водій ?
12. Який дорожній знак інформує про зупинку ?
13. Як обходити тролейбус, автобус, трамвай ?
14. Як переходити дорогу після висадки з громадського транспорту ?
15. Чому не можна виходити з автомобіля на проїжджу частину ?
16. Для чого існують дорожні знаки?
17. Назвіть основні групи дорожніх знаків.?
18. Яке призначення у знаків кожної з груп ?.
19. Які форми і колір має кожна група знаків ?
20. Яким дорожнім знаком позначають пішохідні доріжки?
21. Навіщо потрібна дорожня розмітка ?
22. На які два види розділяють дорожню розмітку?
23. Розкажіть про лінії горизонтальної розмітки.
24. Навіщо наносять «Стоп-лінію»?
25. Як позначається пішохідний перехід?
26. Які лінії дорожньої розмітки особливо добре повинен знати пішохід?
27. Хто має право регулювати дорожній рух?
28. Розкажіть, які види сигналів регулювальника ви знаєте.
29. Що означають сигнали регулювальника?
30. Покажіть жести і положення регулювальника. Які правила перевезення пасажирів ТЗ ти знаєш ?
31. Як треба поводитись у салоні авто ?
32. Які існують додаткові правила для перевезення пасажирів вантажівками?
33. Що слід робити при надзвичайних ситуаціях у пасажирському транспорті?
34. Що робити, якщо аварія неминуча?
35. Які основні причини дорожньо-транспортних пригод?
36. Чи були ви свідком ДТП ? Розкажіть про це.
37. Які наслідки ДТП ?
38. Як треба діяти, якщо ви стали свідком ДТП ?
39. Пригадайте правила безпечної поведінки на дорозі.
40. Де можна навчитися їздити на велосипеді?
41. Що необхідно перевірити перед виїздом на велосипеді?
42. Як повинен бути обладнаний велосипед для їзди у вечірній час?
43. Де заборонено їздити на велосипеді ? З якого віку дітям дозволяється їздити на велосипедах по вулицях і дорогах?
44. Розкажіть, яких правил повинен дотримуватися велосипедист, рухаючись по вулицях і дорогах.
45. Як повинен бути обладнаний велосипед для їзди у вечірній час?
46. Чи може велосипедист робити поворот наліво, не сходячи з велосипеда? А направо?
47. Який попереджувальний сигнал подає велосипедист перед поворотом, обгоном, об'їздом?
48. Покажіть, як велосипедист подає сигнал гальмування.
49. Чому небезпечно їздити на несправному велосипеді?
50. Чому небезпечно їздити на велосипеді, не тримаючись за кермо?
51. Чому не можна чіплятися до автомобіля?
52. Як треба підбирати для себе велосипед?
Вікторина для знавців правил дорожнього руху
• Де та як повинні рухатися пішоходи?
• У яких місцях пішоходам дозволяється переходити вулицю?
• Які наземні транспортні засоби ви знаєте?
• Що таке перехрестя?
• Що називається регульованим перехрестям?
• Що означає зелений сигнал світлофора?
• Чи можна перебігати вулицю?
• Де повинні перебувати пішоходи, які не встигли перейти дорогу?
• Що означає жовтий сигнал світлофора?
• Що означає червоний сигнал світлофора?
•А хто знає відповідь на запитання: що означає слово «світлофор»? (Насправді це слово складається з двох частин: «світло» і «фор». Значення слова «світло» нам відоме, а от слово «фор» походить від грецького «форос» і означає «носій». Отже, світлофор — це носій світла, причому трьох різних кольорів: червоного, жовтого й зеленого)
Гра «Світлофор»
У руках ведучого — кружечки червоного, жовтого й зеленого кольорів.
Діти стають у коло, ведучий — у центрі. Якщо ведучий показує зелений кружечок, усі повинні почати ходити на місці. Якщо жовтий — поставити руки на пояс, червоний — просто стояти на місці.
Гра «Ви оштрафовані за порушення правил»
Дітям по черзі загадують загадки. Якщо хтось не відповідає, то має бути оштрафований. У коробочку кладуть записки зі штрафами. «Винуватець» повинен витягти записку й виконати жартівне завдання.
Гра «Перехрестя»
Завдання командам: виконати дії відповідно до сигналів.
Коли регулювальник обернений до машин, що рухаються, а до пішоходів — грудьми або спиною, то це положення відповідає червоному сигналу світлофора. У цей час пішоходам і транспорту забороняється продовжувати рух.
Якщо регулювальник обернений до транспорту, що наближається, а до пішоходів — боком, з витягнутою вздовж грудей рукою, то ця поза відповідає зеленому сигналу світлофора. За цього положення регулювальника можливий рух транспорту й пішоходів через перехрестя тільки прямо й поворот праворуч.
Гра «Три прапорці»
Ведучий змахує зеленим прапорцем. Діти починають співати яку-небудь добре відому пісню. Але якщо ведучий піднімає жовтий прапорець, діти перестають співати. Знову зелений прапорець у руках у ведучого — і знову звучить пісня. Учні продовжують пісню, почату раніше. Підходить ведучий з червоним прапорцем — і починається тривала пауза, під час якої діти повинні співати пісню подумки, щоб продовжити її, коли ведучий знову підніме зелений прапорець.
Завдання гравців — правильно продовжити пісню.